Jedna z dróg na osiedlu Mościska nosi nazwę „ulica Doliny”. Zapewne większość z Was myśli, że chodzi tu o wklęsłą formę terenu. Tymczasem mowa o poruczniku Stanisławie Dolinie, który poświęcił swoje zdrowie i życie dla wolnej Polski. Wielu mielczan jest tym zbulwersowanych. Uważają, że to brak szacunku dla bohatera.
Na problem zwróciła uwagę radna Urszula Malińska:
– Do dziś ta nazwa nie została zmieniona. Jest nadal ulicą Doliny. I to mimo tego, że wielokrotnie wnioskowaliśmy o zmianę tego stanu rzeczy. To samo dotyczy ulicy Gwoździowskiego, która powinna nosić pełną nazwę, czyli ks. Bolesława Gwoździowskiego, osoby zacnej i zasłużonej – podkreśliła na ostatniej sesji Rady Miasta.
O kogo chodzi?
Waldemar Wiącek, naczelnik Wydziału Urbanistyki Urzędu Miasta, tłumaczy, że ulice Doliny i Gwoździowskiego, podobnie jak inne trakty miały pełne nazwy. Ale w 2016 roku jedną uchwałą zredukowano je w celu ich uproszczenia. Naczelnik obiecał jednak, że podejmie działania, aby obie ulice odzyskały pełne nazwy. I rzeczywiście w programie najbliższej (28.01) sesji Rady Miasta jest punkt poświęcony zmiany nazwy ulicy Doliny.
O kogo chodzi? Porucznik Stanisław Dolina urodził się w 1909 roku. Z wykształcenia był krawcem. Taki zawód uprawiał w Mielcu, angażując się przy tym w życie społeczności lokalnej. Już miesiąc po napaści Niemiec na Polskę zaczął tworzyć grupę konspiracyjną. W Związku Walki Zbrojnej pełnił funkcję komendanta rejonu Mielec. Organizował akcje dywersyjno-sabotażowe. Po wkroczeniu do Polski Sowietów, trafił do łagrów. Po powrocie do Polski w 1947 roku był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Zmarł w 1973 roku po jednym z przesłuchań. W 1998 r. Rada Miejska nadała jego imię jednej z ulic na osiedlu Mościska. Dwa lata temu na osiedlu Smoczka powstał jego mural.
Ks. Bolesław Gwoździowski (1910-1978) – mielczanin, kapłan, nauczyciel i wychowawca młodzieży. Jako rektor kaplicy gimnazjalnej św. Stanisława Kostki uchronił ją od likwidacji i zamiany na placówkę oświatową. W 1979 r. stała się ona pierwszą świątynią nowo tworzonej parafii Ducha Świętego. 25 października 2007 r. Rada Miasta nadała jego imię jednej z ulic na osiedlu Smoczka.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis