Nie chcą wieży telefonii komórkowej przy Traugutta
Nie chcą wieży telefonii komórkowej przy Traugutta

Mieszkańcy mieleckiego osiedla Borek i okolic nie zgadzają się na budowę wieży telefonii komórkowej w rejonie ulicy Traugutta. Twierdzą oni, że obiekt, który będzie emitował promieniowanie, zagrozi ich zdrowiu i życiu.

Magistrat jest na etapie procedowania decyzji o lokalizacji wieży telekomunikacyjnej. Ma już gotowy pozytywny projekt decyzji w tej sprawie. Póki co,  przesłano go do organów uzgadniających, w tym do: Sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
– Czekamy na opinię tych instytucji. Ze swojej strony nie znaleźliśmy żadnych przepisów odrębnych, które dałyby nam możliwość wydania w przypadku tego przedsięwzięcia decyzji odmownej – podkreślał Waldemar Wiącek, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w magistracie.

Naczelnik Wiącek dodał, że w trakcie użytkowania masztu nie mogą być na nim zamontowane urządzenia, które tak zwiększą promieniowanie elektromagnetyczne. Obiekt ten być wysoki na 30 metrów, czyli, jak przekonywał, promieniowanie ma się odbywać w miejscu niedostępnym dla ludzi.

– Jeśli otrzymamy opinię stosownych organów, nasza decyzja o lokalizacji dla tego przedsięwzięcia będzie pozytywna. Będzie można się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Gdyby ono utrzymało tę decyzję w mocy, będzie można ją zaskarżyć do  Sądu Administracyjnego – zaznaczył Wiącek.
Mieszkańcy zamierzają walczyć do końca. Przygotowywane jest powstanie Komitetu Ochrony osiedla Borek przed zwiększoną emisją promieniowania elektromagnetycznego.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.