W środę (20.09) obchodziliśmy 75-lecie powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Formacja ta liczyła około sto tysięcy żołnierzy i była po Armii Krajowej drugą co do wielkości wojskową siłą polskiego podziemia niepodległościowego. NSZ walczyło o niepodległość zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.
Najbardziej znanym żołnierzem związanym z Narodowymi Siłami Zbrojnymi z terenu regionu mieleckiego był Wojciech Lis pseudonim „Mściciel”. – Trzeba jednak pamiętać o tym, że podlegał on również strukturom Armii Krajowej oraz organizacji Wolność i Niezawisłość – podkreśla Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”. – Było tak najprawdopodobniej dlatego, że Wojciech Lis nie patrzył on na bieżące sprawy polityczne, on po prostu chciał walczyć o wolną Polskę.
Często zapomina się, że w regionie mieleckim działały mocne struktury NSZ podziemie. – Na szczęście dr Mirosław Surdej z IPN Rzeszów właśnie kończy pisać książkę poświęconą NSZ na północnej Rzeszowszczyźnie. A więc chodzi tu m.in. o: Mielec, Tarnobrzeg i Stalową Wolę. Myślę, że dzięki tej publikacji wiele istotnych faktów ujrzy światło dziennie – zaznacza Romuald Rzeszutek.
– Trzeba pamiętać, że NSZ tworzyło liczne grono profesorów, naukowców, wyższych oficerów Wojska Polskiego – podkreśla nasz rozmówca. – To byli ludzie, którzy stanowili elitę przedwojennego społeczeństwa. W związku z tym ci ludzie nie byli naiwni – spodziewali się, że alianci mogą nas zdradzić, co też się zresztą stało. Dlatego prowadzili wojnę z oboma wrogami: Sowietami i Niemcami.
W sobotę (23.09) na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu odbyły się mieleckie obchody 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Były: honory, zapalenie zniczy, odtworzenie przysięgi i modlitwa NSZ, krótka prelekcja, partyzanckie ognisko i poczęstunek. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis