Przed nami wieczornica ku czci Wojciecha Lisa „Mściciela” i Konstantego Kędziora
W niedzielę (27.01) o godz. 18:30 przy grobie Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu odbędzie się wieczornica patriotyczna z okazji 71. rocznicy śmierci obu Żołnierzy Wyklętych. Podczas wydarzenia odczytany zostanie list córki W. Lisa, pani Jadwigi Florek. Wieczornicę organizują: Patriotyczny Mielec, Narodowy Mielec i Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Trzy dni później, w środę (30.01) o godz. 18, w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji obu legendarnych mieleckich żołnierzy.

Wojciecha Lisa „Mściciela” i Konstantego Kędziora 30 stycznia 1948 r. zdradziecko zabił Wojciech Paluch podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki. Otrzymał za to 2000 zł, błam świńskiej skóry i garnitur, Na miejsce mordu pojechała grupa UB-eków z Mielca, która upozorowała potyczkę.
Zwłoki zamordowanych wystawiono na widok publiczny, a potem skrycie pochowano, jak się potem okazało, na śmietniku komendy Milicji Obywatelskiej przy ul. Kościuszki 12 w Mielcu. Szczątki bohaterów odnaleziono  dopiero w 1992 r. i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Dziś pamięć o „Mścicielu” i jego Żołnierzach jest pieczołowicie celebrowana przez młodych mielczan.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.