Śmiertelny wirus zbiera swoje żniwo w powiecie

Śmiercionośny wirus ASF w powiecie mieleckim

Afrykański Pomór Świń rozprzestrzenia się na terenie powiatu mieleckiego. Wirus po raz pierwszy wykryto miesiąc temu (03.06) u dzików na terenie gminy Przecław. Teraz dowiadujemy się o kolejnych ośmiu zwierzętach.

Problem jest bardzo poważny dla całego Podkarpacia. Śmiertelność w przypadku ASF prawie zawsze wynosi sto procent, a powiat mielecki skupia aż 75 procent produkcji trzody chlewnej województwa.
Ucierpieć mogą więc nie tylko rolnicy, ale też w producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 tysięcy osób.

Wirus ASF po raz pierwszy wykryto u dwóch padłych dzików (locha i warchlak) w lesie na granicy miejscowości Przecław i Wylów. Sztuki te były już w znacznym stopniu rozkładu.

Teraz historia się powtarza. W okolicy Górki Goleszowskiej, koło Mielca, natknięto się na osiem padłych dzików. Na miejscu pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Truchła trafiły do utylizacji.

Obszar, na którym znaleziono padłe zwierzęta, poddano bioasekuracji, niwelującej możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na przyległe tereny.

W sobotniej (26.06) akcji przeszukiwania lasów pod kątem ASF wzięło udział 150 żołnierzy z 3. Brygady Wojsk Ochrony Terytorialnej. Wspierali ich myśliwi, leśnicy, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Lasów Państwowych oraz starostwa.
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie penetracja terenów leśnych zostanie powtórzona.

Śmiertelny wirus zbiera swoje żniwo w powiecie
Poszukiwania lasów w okolicy Górki Goleszowskiej.

Objawy wystąpienia ASF u świń to: brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą też wystąpić drgawki.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.