Groźny wirus u bram Mielca. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100 procent

Ogniska afrykańskiego pomoru świń  (ASF) odnotowano „rzut beretem” od powiatu mieleckiego, który skupia 75 procent produkcji trzody chlewnej województwa. Jeśli wirus dotrze nad Wisłokę, ucierpią na tym nie tylko rolnicy, ale także producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 tysięcy mieszkańców powiatu.

Objawy ASF to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność wśród trzody chlewnej prawie zawsze wynosi 100 procent.




Uwaga na dziki i… psy

Kilka dni temu w siedzibie mieleckiego starostwa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskutowano nad sposobami zabezpieczeń przed tym wirusem.

Piotr Chrabąszcz, powiatowy lekarz weterynarii, szczegółowo omówił aktualną sytuację w województwie. Podkreślił, że niezwykle ważną kwestią w walce z wirusem jest bioasekuracja gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Na posiedzeniu został skierowany apel do myśliwych o wzmożenie akcji likwidowania dzików, bo to właśnie one są głównymi nosicielami tej choroby.

Zwrócono też uwagę na sprawę wałęsających się w okolicy gospodarstw domowych psów i różnego rodzaju drapieżników, które również przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa.




Ochrona się przed ASF

    1. Zakaz wprowadzania do chlewni świń z nieznanych źródeł.
    2. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
    3. Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
    4. Zakaz wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
    5. Zakaz wjazdu na teren gospodarstwa wszelkich pojazdów, a szczególnie samochodów zakładów mięsnych oraz firm utylizacyjnych.
    6. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.




  1. Bezwzględny zakaz stosowania tzw. „zlewek”. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
  2. Zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa upolowanych/padłych dzików lub wyposażenia służącego do polowań na dziki.
  3. Zakaz wykorzystywania słomy lub zielonki zebranych z pól, na których przebywają dziki.
  4. Zrezygnowanie z uczestnictwa w polowaniach na dziki przez właścicieli i pracowników chlewni.
  5. Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach (drzwi) i dbałość o to aby w oknach były zamontowane siatki ochronne; chroniące przed ewentualnym świadomym wrzuceniem do chlewni materiału zakaźnego.




O Mielec Lokalnie 3112 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.