Żydzi intensywnie interesują się Mielcem. Chcą odzyskać majątki na starówce?

Fontanna na Rynku nieczynna. Czy to jej koniec?

W ostatnim czasie Mielec coraz częściej nawiedzają Żydzi z różnych stron świata. Od kilku lat trwają próby odbudowy ohelu (grobu) Jakowa Horowitza, czego podjęli się nowojorscy chasydzi. Mówi się też o rewitalizacji mieleckiego kirkutu wraz z zabudową.




Ale na tym aktywność przybyszy się nie kończy. Bywa, że zaglądają oni do ksiąg wieczystych i dopytują się o kwestie prawno-własnościowe dotyczące nieruchomości, które kiedyś należały do ich rodaków. Mielczanie, którzy od dekad mieszkają w pożydowskich kamienicach, są mocno tym zaniepokojeni.

Obawy te podziela radny miejski, Jakub Blicharczyk.

Będą żydowskie roszczenia wobec nieruchomości na starówkce?

Józef Witek, mielecki historyk i regionalista, przyznaje, że coś jest na rzeczy:




– Żydzi mają swoich adwokatów, przez nich najczęściej działają,  Jeśli odzyskują jakieś majątki, to chyba zgodnie z prawem, to jest ich własność. Zapętlone są natomiast kwestie związane z i kamieniczkami, które po 1945 r. zostały przejęte przez Skarb Państwa, od którego w dobrej wierze nabyli je mielczanie – mówił Józef Witek.




O Mielec Lokalnie 3142 artykuły
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.