Zmarł Tadeusz Pakuła. Był ikoną mieleckiego lotnictwa

Zmarł Tadeusz Pakuła. Był ikoną mieleckiego lotnictwa
Tadeusz Pakuła (1933-2020).

W Wigilię Bożego Narodzenia (24.12) zmarł Tadeusz Pakuła, wieloletni szef pilotów doświadczalnych WSK „PZL- Mielec” a także niezwykle zasłużony działacz Aeroklubu Mieleckiego.

Tadeusz Pakuła urodził się 27 marca 1933 r. w miejscowości Rokitno. Ukończył Państwową Szkołę Przemy­słową w Zamościu w 1952 r. Studia zaliczył na Wydziale Lotni­czym Politechniki Warszawskiej (kie­runek: budowa osprzętu lotniczego).
W latach 1956-90 r. pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Piastował tam stanowiska kolejno: technologa, kierownika Wydziału 57, samolotowego pilota doświadczalnego, szefa pilotów, szefa personelu lotniczego i pilota samolotowego.

Uwielbialiśmy Tadzia

Równolegle do pracy zawo­dowej działał społecznie w Aeroklubie Mieleckim jako instruktor szy­bowcowy i samolo­towy, szef wyszkolenia oraz członek Zarządu. Ogółem wylatał około 12000 godzin na samolotach i około l000 godzin na szybowcach. Uzyskał międzynarodową odznakę szybowcową z trzema dia­mentami. Wyróż­niony wieloma odznaczeniami.

Opracował pierwszą w Polsce instrukcję wykonywania lotów patrolowych oraz lotów połączonych z gaszeniem pożarów.  Był także autorem programu szkolenia lotniczego pilotów w tym zakresie. Sam uczestniczył w wielu lotach instruktażowych i operacyjnych na samolotach M-18 „Dromader”, połączonych z gaszeniem pożarów lasów, między innymi w Grecji i w Kanadzie.
– Uwielbialiśmy Tadzia za jego wyrozumiały stosunek do każdej wykonywanej pracy, a szczególnie mechanika. Tryskał humorem i nie wykazywał wyższości jako pilot i szef Wydziału 57 Start. To przynosiło efekty. Cenili go wszyscy. Trudno mi wyrazić swój ból i żal za przyjacielem, z którym niemal w jednym czasie rozpocząłem lotniczą przygodę w Mielcu. W przyjaźni żyliśmy przez 64 lata, aż do ostatniej chwili jego życia. Układaliśmy plany nawet na życie w Niebiańskim Aeroklubie. A teraz odszedł – napisał Teofil Lenartowicz, wieloletni pracownik Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.