Sukcesem zakończyły się negocjacje z firmą, która jako jedyna złożyła ofertę na budowę tężni solankowej na osiedlu Lotników. Inwestycja staje się faktem.
Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Po tych elementach spływa po nich solanka zawierająca cenne mikroelementy.
Jak nad morzem
Powietrze wokół budowli jest pełne aerozolu z solanki, która obciekając po budowli ulega odparowaniu. Tworzy się w ten sposób mikroklimat, który podobny jest do tego, jaki jest nad morzem.
Tężnia solankowa orzeźwia w upalne dni, poprawia nastrój, relaksuje, koi nerwy, służy w profilaktyce. Pomaga też w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych. Mieszkańcy mają nadzieję, że podobnie będzie nad Wisłoką.
Inwestycję tę realizuje magistrat w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel pół miliona złotych. Tymczasem oferta firmy z Koszalina specjalizującej się w produkcji tężni solankowych i grot solnych opiewała na kwotę 679 999 zł.
W wyniku negocjacji udało się zredukować koszty budowy pierwszej w Mielcu tężni solankowej do niespełna 600 tys. zł. Pozostała różnica w kosztach pochodzić będzie z rezerwy celowej MBO.
Na osiedlu Lotników
Tężnia powstać ma na osiedlu Lotników, na terenach zielonych pomiędzy budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i ulicą Ducha Świętego.
– Jeśli chodzi o lokalizację, to też nie mieliśmy sprecyzowanej lokalizacji, pierwszy nasz zamysł to był na wprost biblioteki obok deptaku przy ulicy Tańskiego. Potem okazało się, że większość osób chce miejsca, gdzie są stoły pingpongowe. Nie chciałabym, aby rozbiórka miała wpływ na tężnię – mówiła radna Jolanta Wolska.
Ma to być obiekt o konstrukcji drewnianej w układzie linearnym. Wykonawca ma zaproponować koncepcję jedno lub dwu modułową składającą się z dwóch zestawionych ze sobą modułów o długości 6 m każdy, wysokości ok. 4 m i szerokości ok. 3,7 m. Przy czym co najmniej 1,3 m szerokości stanowić ma wypełnienie z tarniny. Dopełnienie bryły tężni stanowić będzie częściowo zadaszona pergola strefy inhalacyjnej. Wokół obiektu powstaną ciągi piesze i plac z ławkami i leżakami. Wykonawca na realizację zamówienia będzie miał 195 dni od dnia podpisania umowy.
– Uważamy, że zanim powstanie tężnia solankowa cały teren rekreacyjny wokół Szkoły Podstawowej nr 8 i przy deptaku powinien być objęty kompleksowym planem zagospodarowania. Chodzi o to, aby docelowo stworzyć nowoczesną, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców – podkreślał Marek Przygoda, inicjator projektu tężni solankowej.
Pomysł dobry.Lokalizacja przed budynkiem parafialnym może też.Powinna być objęta monitoringiem przez 24 godziny na dobę i dobrze w nocy oświetlona.