Szpital Specjalistyczny w Mielcu uzyskał Akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Dokument ten sytuuje placówkę w gronie najlepszych w Polsce. W praktyce oznacza to wyższą wycenę świadczeń medycznych, a także możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na rozwój.
Akredytację lecznicy przyznało Centrum Monitorowania Jakości, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia. Ostatni raz szpital w Mielcu uzyskał taki dokument w 2015 roku.
Tysiące dokumentów
Trzy lata później ówczesna dyrekcja nie ukończyła jednak procesu akredytacyjnego i certyfikat przepadł. Skutkowało to między innymi utratą środków. Jak wyliczył starosta Stanisław Lonczak, każdego roku lecznica traciła z tego tytułu 600 tysięcy złotych.
Teraz to ma się zmienić, bo certyfikat wrócił do szpitala. Zanim tak się stało musiał on przejść szczegółową kontrolę. Kontrolerzy sprawdzali tysiące dokumentów medycznych z ostatnich trzech lat. Przeanalizowali setki historii chorób.
Dyrekcja szpitala i władze powiatu, uznają uzyskanie akredytacji za wielki sukces. Jego osiągniecie to efekt zaangażowania całego zespołu.
O tym, jak wyjątkowe jest to wyróżnienie, świadczy fakt, iż poza mielecka lecznicą „próg akredytacyjny” (75 punktów) przekroczyły tylko dwie placówki województwa podkarpackiego: Centrum Medyczne w Łańcucie oraz Szpital Kliniczny nr 1 w Rzeszowie.
Szpital w Mielcu na plus
– Akredytacja oznacza potwierdzenie osiągnięcia najwyższych standardów we wszystkich kategoriach, których ocena wpływa na wycenę świadczeń medycznych. Wcześniej szpital w Mielcu uzyskał już świadectwa jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej. Teraz ma teraz możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na rozwój – mówił Zbigniew Torbus, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
– Na co dzień przestrzegamy pewnych zasad i procedur, kładąc nacisk na bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Sam proces akredytacyjny nie różnił się od tego, co na co dzień mamy. To podsumowanie tego co robimy z pewnymi wskazówkami na przyszłość, co robić, by rosła jakość usług i bezpieczeństwo – dodała Marzanna Nykiel, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w mieleckiej lecznicy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis