Śmiercionośny wirus ASF w powiecie mieleckim

Śmiercionośny wirus ASF w powiecie mieleckim

No i stało się. Afrykański pomór świń (ASF) dotarł powiatu mieleckiego, który skupia aż 75 procent produkcji trzody chlewnej całego województwa.

Jeśli wirus rozprzestrzeni się w tym obszarze, ucierpią nie tylko rolnicy, ale też w producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 000 osób. Tym bardziej, że śmiertelność w przypadku ASF prawie zawsze wynosi sto procent.
Objawy ASF u świń to: brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą również wystąpić drgawki.

Wirus wykryto u dwójki padłych dzików na terenie gminy Przecław. Potwierdził to Piotr Chrabąszcz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące dwóch sztuk padłych dzików na terenie gminy Przecław. Konkretnie było to w kompleksie leśnym na granicy miejscowości Przecław i Wylów. Były to locha i warchlak. Sztuki te były już w znacznym stopniu rozkładu. Wstępne wyniki próbek, które pobrano, pokazały, że mamy tu do czynienia z Afrykańskim Pomorem Świń. Potwierdziło to laboratorium referencyjne w Puławach – mówił.

Obecnie trwają działania w celu wykluczenia rozprzestrzenianie się choroby ASF.

– Mają one na celu ustalenie, czy są jeszcze jakieś padłe sztuki, a w przypadku namierzenia dzików – dokonania ich odstrzału. Znaleziono padłego dzika o wadze ponad 130 kg. Podejrzewamy, że może mieć ASF – zdradził Piotr Chrabąszcz.
Jeśli wirus rozprzestrzeni się regionie, to ucierpią nie tylko rolnicy, ale też w producenci pasz i zakłady przetwórcze. Szacuje się, że dotknąć to może nawet 20 tysięcy osób. Bowiem powiat mielecki skupia aż 75 % produkcji trzody chlewnej całego województwa.

Ochrona się przed ASF

 • Zakaz wprowadzania do chlewni świń z nieznanych źródeł.
 • Zabezpieczenie budynku, w którym znajdują się świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
 • Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
 • Zakaz wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
 • Zakaz wjazdu na teren gospodarstwa wszelkich pojazdów, a szczególnie samochodów zakładów mięsnych oraz firm utylizacyjnych.
 • Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
 • Bezwzględny zakaz stosowania tzw. „zlewek”. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
 • Zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa upolowanych/padłych dzików lub wyposażenia służącego do polowań na dziki.
 • Zakaz wykorzystywania słomy lub zielonki zebranych z pól, na których przebywają dziki.
 • Zrezygnowanie z uczestnictwa w polowaniach na dziki przez właścicieli i pracowników chlewni.
 • Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach (drzwi) i dbałość o to aby w oknach były zamontowane siatki ochronne; chroniące przed ewentualnym świadomym wrzuceniem do chlewni materiału zakaźnego.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.