Sensacyjne znalezisko w Rzędzianowicach. Historycy są w szoku [ZDJĘCIA I FILM]




Każdy kto choć trochę interesuje się historią, wie, że amerykańskie wojska nie operowały na terenie obecnej Polski. Tymczasem w Rzędzianowicach odnaleziono bombowca B-17, który wchodził w skład 15. Armii Powietrznej USA. Jej piloci dokonywali ataków na strategiczne obiekty III Rzeszy.




Maszyna rozbiła się w Rzędzianowicach 26 grudnia 1944 r. w wyniku walki z niemieckimi messerschmittami stoczonej w okolicach mieleckiego lotniska. Bombowiec wyleciał z bazy na terenie Włoch. Co ciekawe, jej 10-osobowa załoga wyszła z tego bez szwanku. Jeden z pilotów tylko złamał nogę.




Na szczątki samolotu podczas prac polowych trafił jeden z rolników. Zgłosił tę sprawę pasjonatom historii z Aeroklubu Mieleckiego. Ci zabezpieczyli miejsce i wezwaliśmy archeologów. Wykopywanie resztek maszyny trwało przez cały weekend (7-8.10). Akcję prowadziła Paulina Gorazd-Dziuban, archeolog, doktorantka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Znaleziono m.in. trzy śmigła i trzy silniki, bo czwarty został odstrzelony nad Kędzierzynem Koźle podczas operacji „Blachownia” (polegała na zbombardowaniu magazynu benzyny syntetycznej, którą przygotowano dla messerschmittów).





– To że udało się odnaleźć szczątki tej maszyny, jest efektem pracy całego zespołu ludzi, którzy pracują za darmo dla dobra mieleckiej historia lotnictwa – podkreśla Mariusz Mazur z Aeroklubu Mieleckiego.


















O Mielec Lokalnie 3098 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

2 Komentarze

  1. Nie wiem, skąd mieliście informacje, ale radziłbym na przyszłość dokładniej weryfikować takie „rewelacje”, gdyż podaliście nieprawdziwe okoliczności zestrzelenia samolotu B-17G z Rzędzianowic – maszyna nie została zestrzelona przez Messerschmitty, lecz została ciężko uszkodzona jeszcze nad celem bombardowania przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą (Flak), wskutek czego rozbiła się w końcu na terenach kontrolowanych przez Sowietów.

  2. Poza tym nie wszyscy z 10-osobowej załogi byli pilotami – nogę złamał jeden ze strzelców pokładowych, a nie „jeden z pilotów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.