Nie żyje Stanisław Czarnecki, mielecki rzeźbiarz

Nie żyje Stanisław Czarnecki, mielecki rzeźbiarz

Wczoraj zmarł Stanisław Czarnecki, mielecki artysta-rzeźbiarz. Był twórcą, który szedł własną drogą, nie zważając na aktualne trendy. Miał 77 lat.

Stanisław Czarnecki urodził się 8 kwietnia 1944 r. w Wampierzowie. Ukończył Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa w Tuchowie.

Rzeźbił od małego

Ale to nie ta dziedzina była jego pasą. Od lat dziecięcych rzeźbił w drewnie wierzbowym i lipowym. Należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej. Uczestniczył w organizowanych przez tę placówkę wystawach i imprezach. Tematy jego prac to przede wszystkim postacie znane i anonimowe, sceny rodzajowe, kapliczki i ptaki. Wielokrotnie otrzymywał wysokie oceny znawców sztuki.
Od 1980 roku mieszkał w Mielcu. Pracował w Miejskiej Komunikacji Samochodowej, a następnie przeszedł na rentę. Był członkiem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej i członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu.

Był rzeźbiarzem samoukiem. Wielokrotnie opowiadał o początkach swojej twórczości, wspominając że mając kłopoty ze znalezieniem pracy, zaczął strugać drewniane figurki. W takich właśnie okolicznościach powstała jego pierwsza rzeźba.

Nagrody i wystawy

W 2019 roku Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zorganizowało wystawę podsumowującą półwiecze jego twórczości. Publiczność mogła wówczas obejrzeć bogaty zbiór rzeźb ludowych. Jego domeną była rzeźba figuralna tworzona w lipowym i wierzbowym drewnie, ludowe świątki, a także postaci świętych, sceny rodzajowe, kapliczki i ptaki.

Nie żyje Stanisław Czarnecki, mielecki rzeźbiarz
Fot. TMZM.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach na terenie całego kraju. Otrzymał szereg nagród, w tym nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Toruniu, Tarnowie, Rzeszowie, Kolbuszowej i Mielcu.
Uczestniczył w niezliczonych plenerach i wystawach organizowanych przez Klub Środowisk Twórczych TMZM. Brał również udział w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej w Rzeszowie.

Nie żyje Stanisław Czarnecki, mielecki rzeźbiarz
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.