Temat budowy Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu w ostatnim czasie nieco ucichł. – Wkrótce ruszamy z tym tematem – zapowiada Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”. – Chcemy wreszcie zorganizować spotkanie honorowych członków komitetu budowy tego pomnika. Chodzi o to, żeby skoordynować prace wokół tej sprawy, podzielić się na grupy ludzi, którzy będą w stanie zapukać do drzwi sponsorów. Chcemy te działania poprowadzić szeroką ścieżką.
Ile się udało zebrać dotąd pieniędzy? – Jest to ok. 30 tys. zł. – odpowiada Rzeszutek. – Żeby było jasne, to nie jest tak, że tylko nasze stowarzyszenie zbiera pieniądze. To jest akcja społeczna, inicjatywa wielu różnych środowisk. Rozmawiałem już z europosłem Tomaszem Porębą, który ma przełożenie na spółki Skarbu Państwa, na dużych przedsiębiorców. Obiecał, że też się w to zaangażuje i pomoże nam w tej sprawie. Jestem więc dobrej myśli. Myślę, że na pewno uda nam się uzbierać na ten pomnik.
Wkrótce uruchomiona ma zostać strona internetowa, na której na bieżąco będą ukazywać się informacje na temat pomnika i gromadzonych na ten cel funduszy. – Planujemy również ogłosić zbiórkę przez Internet – dopowiada Romuald Rzeszutek. – Krótko mówiąc, chcemy podjąć szereg działań na różnych płaszczyznach, które pozwolą nam zebrać potrzebną kwotę.
Przypomnijmy, ze pomnik ma stanąć na Górce Cyranowskiej. W części głównej monumentu znajdziemy zarówno sylwetki lokalnych bohaterów (Hieronima Dekutowski „Zapora”, Wojciech Lis „Mściciel” i Aleksander Rusin „Rusal”), jak i tych ogólnonarodowych (Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki, Emil Fieldorf „Nil” oraz Zygmunt Szendzielorz „Łupaszka”. Na czele tego pochodu bohaterów będzie kroczył pochodzący z Mielca Leon Wanatowicz „Boruta”. Nad całością ma górować polski orzeł, otaczający postacie swoimi skrzydłami (jedno z nich będzie oderwane jako symbol utraty elit).
Będzie można też dostrzec ryngraf z Matką Boską. Istotną częścią obiektu będzie instalacja z popękanych brył piaskowca. Będzie można tam dostrzec kościec dłoni i czaszki. To symbol dołów, w których „grzebano” bohaterów. Wiadomo, że w inwestycję nie będą angażowane środki publiczne.
Akcję można wesprzeć wpłacając pieniądze na nr konta: 92 1240 2656 1111 0010 7031 5571 z dopiskiem „budowa Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu”.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis