Mielczanie wycofują zeznania przeciwko Kronospanowi

Nowe prawo uderzy w mielecki Kronospan?

Prokuratura Krajowa prześwietla działalność Kronospanu w Mielcu. Jest szansa na to, że już niebawem tej firmie zostaną postawione zarzuty zatruwania powietrza. Sęk w tym, że świadkowie zaczynają wycofywać swoje zeznania w tej sprawie. Dlaczego?

Produkująca płyty drewnopochodne firma Kronospan, która działa w Mielcu już od ponad 20 lat, od początku jest obwiniana przez mieszkańców i zatruwanie powietrza. O wielotysięcznych protestach mielczan przeciwko działalności fabryki usłyszała cała Polska.
Interwencja ministra

Pod presją społeczną w zakładzie odbyły się kontrole. Jedna z nich w lutym 2018 roku wykazała aż sześciokrotne przekroczenie norm dwutlenku węgla. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Mielcu, ale ją umorzyła.  Decyzję tę ostro skrytykował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Jego zdaniem, postępowanie  było prowadzone „w sposób bardzo płytki i nie wyczerpało możliwości dowodowych”. Podkreślił także, że śledztwo nie zakończyło się powołaniem biegłych, którzy mogliby określić szkodliwość zanieczyszczeń.

Szef resortu sprawiedliwości chylił więc  decyzję o umorzeniu śledztwa i Kronospanem najpierw zajęła się Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, a potem Krajowa. Jakie są dziś tego efekty?

– Śledczy zgromadzili cały szereg materiałów dowodowych. Jest również obszerna opinia biegłego. Są przesłuchiwani świadkowie. Zgromadzono obszerne akta inspektorów ochrony środowiska i protokoły kontrolne – wylicza Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Wycofują zeznania

Jego zdaniem jednak, mieszkańcy Mielca wykazują w tym zakresie zbyt małą aktywnością:

– Kiedy tak licznie wychodzili na ulice, protestując przeciwko działalności Kronospanu, podkreślając jak ważny jest to problem społeczny w mieście, narzekali, że nie działają organy kontroli. Teraz gdy trwa postępowanie prokuratorskie, gdy śledztwo jest w toku, to wszyscy „nabrali wody w usta”. Świadkowie wycofują swoje zeznania, ludzie boją mówić w tej sprawie.

– Prokurator nie jest duchem świętym, sam sobie nie wymyśli jakiejś wersji zdarzeń, nie spadnie mu ona z nieba. Aby rzetelnie przeprowadzić śledztwo, potrzeba dowodów. Jeżeli przez tyle lat mieszkańcy alarmowali o nieprawidłowościach; wysyłali informacje do organów kontrolnych, a ta milczały, bo takie otrzymywałem sygnały, i mają na to dowody, np. telefony czy jakieś wiadomości tekstowe, to niech się tym podzielą z organami ścigania. To jest kluczowe. Apeluję więc o większą aktywność w tym zakresie.

– Niestety prokuratorzy spotykają się ze swoistą zmową milczenia. Natrafiają na mur obojętności. Mieszkańcy mają teraz swoje „pięć minut”. Jeśli teraz nie podzielą się tym, o czym wcześniej mówili, to śledztwo dalej nie pójdzie – przestrzega.
Zaostrzą prawo?

Marcin Warchoł zdradził, że śledztwo w sprawie Kronospanu dotyczy paragrafu 1 artykułu 182 Kodeksu Karnego, który mówi:

„Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

– Zaostrzamy prawo w tym zakresie.  Zamiast pięciu będzie dziesięć lat więzienia. Jednak to co najbardziej i boleśnie uderza w przestępców środowiskowych, to grzywny. Tutaj także nastąpią istotne zmiany. Będzie kara do 10 mln zł, zamiast 100 tys. zł – oświadczył Warchoł.O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.