Będą prokuratorskie zarzuty dla Kronospanu?

Najpewniej za miesiąc ma zapaść decyzja w sprawie ewentualnego postawienia zarzutów mieleckiej firmie Kronospan. Mają one dotyczyć zatrucia powietrza przez ten zakład.

Produkująca płyty drewnopochodne firma Kronospan działa w Mielcu już od ponad 20 lat. W zasadzie od samego początku mieszkańcy obwiniają ją o zatruwanie powietrza. Nie bez powodów protesty przeciwko działalności fabryki za każdym razem gromadziły wielotysięczne tłumy mielczan.

Ziobro mówi „stop”

Pod presją społeczną w zakładzie odbyły się kontrole. Jedna z nich w lutym 2018 r. wykazała aż sześciokrotne przekroczenie norm dwutlenku węgla. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Mielcu, ale ją umorzyła. Decyzję tę ostro skrytykował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.




Jego zdaniem, postępowanie śledczych było prowadzone „w sposób bardzo płytki, nie wyczerpało możliwości dowodowych”. Przede wszystkim nie zakończyło się powołaniem biegłych, którzy mogli określić szkodliwość zanieczyszczeń. Dlatego Ziobro uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa i przeniosła go do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Teraz Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, ogłosił, że śledztwo w tej sprawie najpewniej zakończy się już za miesiąc. Wtedy być może podjęte zostaną decyzje o ewentualnym postawieniu zarzutów w sprawie zanieczyszczania powietrza przez Kronospan.

Kronospan zaprasza

Decydująca będzie tu opinia biegłego.

– Jest on ekspertem z zakresu budowy maszyn. Wypowie się on, co do tego, czy konstrukcja maszyn w mieleckim zakładzie Kronospanu była odpowiednia, czy zastosowane środki bezpieczeństwa były odpowiednie dla środowisko i chroniły mieszkańców przed zatruciem; i czy ten efekt, o którym mówiliśmy w 2018 roku, mianowicie wielokrotne podwyższenie zatruć w stosunku do norm dozwolonych, zarówno jeśli chodzi o tlenek azotu, jak i dwutlenek węgla, było zaniedbaniem ze strony zakładu – zaznaczył wiceminister Marcin Warchoł.




Kronospan nie ma sobie nic do zarzucenia:

– Przekazaliśmy prokuraturze w wymaganym terminie wszystkie dokumenty, o które do nas wnioskowała. Nie mamy w chwili obecnej żadnych otwartych kwestii dotyczących prowadzonego postępowania, naszego w nim udziału. Nie dostaliśmy też żadnej informacji co do decyzji, które w tej sprawie zapadły. Ponawiamy zaproszenie do pana ministra Warchoła do zakładu, aby umożliwić mu poznanie naszej działalności od podszewki – powiedziała Radiu Leliwa Marlena Bogdan-Marut, rzecznik firmy.




O Mielec Lokalnie 3112 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.