Plac zabaw na… dawnym wysypisku śmieci

Plac zabaw na dawnym wysypisku śmieci

Zakończył się czwarty etap budowy parku na dawnym wysypisku śmieci na mieleckim osiedlu Smoczka. Dotyczy on budowy naturalnego placu zabaw z bezpieczną dla dzieci nawierzchnią. Zadanie to kosztowało 363 883 zł.

Na wyposażenie nowo powstałego placu zabaw składa się przede wszystkim zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i wieżami, Są też: urządzenie do wspinaczki „pajęczyna”, kolejka linowa, bujak wiewiórka, podwójna huśtawka, huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych oraz wróble gniazdo.




Atrakcje dla dzieci

Urządzenia i elementy wyposażenia placu zabaw wykonano z litego drewna z robinii akacjowej. Piaskową nawierzchnię placu uzupełniono matą gumową, a także fragmentami nawierzchni z kostki betonowej, która znajduje się na wejściach do placu zabaw oraz w zatoczkach pod ławkami.

Na terenie parku zamontowano 10 ławek z oparciem oraz 7 koszy na śmieci. W rejonie placu zabaw ustawiono 3 ławki i 2 kosze oraz stojak na rowery.

– Okolice dawnego wysypiska śmieci nabierają zupełnie innego wymiaru, stają się miejscem, które warto odwiedzić, zobaczyć i spędzić tam czas. Plac zabaw jest kolejnym elementem wpływającym na atrakcyjność tego terenu. Myślę, że przypadnie do gustu najmłodszym i chętnie będą z niego korzystać – mówi prezydent Jacek Wiśniewski.




Łąka, trawnik i park

Wysypisko na Smoczce zostało wyłączone z użytkowania w 1997 r. Jego rekultywację zakończono osiem lat później. Teren nawieziono dwumetrową warstwą ziemi, na której wykonano wysiew roślin pionierskich, które bardzo szybko porastają glebę. Następnie zapadła decyzja o budowie tam parku.

Powstał projekt ogrodu sensorycznego, czyli takiego, który mocno wpływa na zmysły wzroku, dotyku, węchu i słuchu. Koszt zadania oszacowano na blisko 4 miliony złotych. Dwa lata temu miasto otrzymało na ten cel 85 procent dofinansowania unijnego. Inwestycję podzielono na kilka etapów.

Plac zabaw na... dawnym wysypisku śmieci

Pojawiły się tam już trawniki o powierzchni 11,4 arów, a na terenie płaskim wokół czaszy dawnego wysypiska znajduje się kwietna łąka. Aby tak się stało należało uporządkować cały ten obszar.




Polegało to między innymi na przekopaniu gruntu oraz usunięciu korzeni, kłączy chwastów pozostałych po usuniętych drzewach i krzewach. Chwasty likwidowano przede wszystkim metodą chemiczną, ale także i robiono ręcznie. Wykonano również niwelację i odwodnienie terenu.

Plac zabaw na... dawnym wysypisku śmieci




O Mielec Lokalnie 3099 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.