Rondo na strefie jednak nie dla Tadeusza Ryczaja

Rondem Ryczaja w Mielcu zajmie się Naczelny Sąd

Wojewoda Ewa Leniart unieważniła uchwałę  Rady Miasta w Mielcu w sprawie nadania imienia Tadeusza Ryczaja rondu przy bramie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dokładnie 27 sierpnia b.r. radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie upamiętnieniu Tadeusza Ryczaja rondem na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Przemysłowej, czyli przy bramie głównej do strefy.





Rondo na strefie nie dla Tadeusza Ryczaja

Nie dla Tadeusza Ryczaja

Tadeusz Ryczaj (1931-2010) urodził się na Kresach, ale całe swoje dorosłe życie związał z Mielcem. W 1966 r. został dyrektorem naczelnym Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Za jego rządów w tej fabryce powstało około 8 tysięcy miejsc pracy. Był członkiem PZPR i z jej ramienia posłem na Sejm PRL. Pochowano go na cmentarzu  w Chorzelowie.

Kilka tygodni temu wojewoda Ewa Leniart najpierw wszczęła postępowanie, a potem podjęła decyzję o unieważnieniu uchwały o patronacie Ryczaja. Posiłkowała się przy tym opinią Instytutu Pamięci Narodowej. Wskazała, że upamiętnienie byłego dyrektora WSK jest propagowaniem komunizmu.

W swej decyzji wskazała, że Ryczaj najpierw działał w komunistycznych organizacjach młodzieżowych, a w 1960 r. został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pełnił funkcję członka Komitetu Zakładowego PZPR, wszedł też w skład Komitetu Wojewódzkiego tej partii. Został również wybrany na członka Egzekutywy KW PZPR w Mielcu. W 1985 r. z ramienia PZPR zdobył mandat posła. Cztery klata później również z tej partii startował do Senatu.




Bieniek: – Nie zgadzam się

Z taką argumentacją nie zgadza się Bogdan Bieniek, przewodniczący Rady Miasta w Mielcu:

– Tadeusz Ryczaj w latach 1966-89 był dyrektorem WSK. Mieszkańcy Mielca pamiętają, że dzięki temu zakładowi, które dawał miejsca pracy, powstało miasto, szkoły, osiedla. Na najwyższym poziomie mieliśmy przemysł, kulturę i sport. Według ankiet prawie 80 proc. mielczan popiera upamiętnienie go w naszym mieście. Pani wojewoda twierdzi jednak, że Tadeusz Ryczaj poprzez swoją działalność w PZPR był współodpowiedzialny za utrwalanie władzy ludowej. Tym samym jest symbolem ustroju komunistycznego.

Jednocześnie napisała, że wszelkie inne argumenty dotyczące pracy w WSK i jego wkładu w rozwój miasta nie wzięto pod uwagę, bo pozostają one poza sferą oceny prawnej naszej uchwały. Trudno się z tym zgodzić, bo ustawa nie zrujnuje działalności w PZPR nawet na wysokich szczeblach z symbolizowaniem komunizmu.Z godnie z wyrokami sądu w podobnych sprawach najważniejszy jest odbiór społeczny. A w Mielcu Tadeusz Ryczaj kojarzy się ludziom z dobrym dyrektorem fabryki, a nie z komunistą.

Rondo bezimienne

W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Talarek, znany mielecki publicysta, poeta i pisarz, który stawia wieloletniego dyrektora WSK wśród trzech najważniejszych ludzi w historii miasta:

– Cóż zarzucono Ryczajowi? Ano to, że był w PZPR. Gdyby nie był, to by nie był dyrektorem.  Takie były czasy. Ale jego kariera nie była w żadnej mierze związana z aparatem partyjnym. Nawet jak był w tzw. władzach Komitetu Wojewódzkiego. To także wynikało z nomenklatury stanowiska, które zajmował. Pani wojewoda, niestety, nie uwzględniła opinii wielkiej części społeczeństwa. Dla tych ludzi nazwisko dyrektora Ryczaja z komunizmem nie kojarzy się wcale, a z rozwojem ich miasta już jak najbardziej.




Na razie nie wiadomo, czy Rada Miasta zaskarży uchylenie patronatu Ryczaja do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Fakt jest taki, że na chwilę obecną wyremontowane rondo przy bramie głównej SSE pozostaje bezimienne.




O Mielec Lokalnie 3126 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

3 Komentarze

  1. Pan Talarek piep…y jak poruszony 🤣. Gość gloryfikuje komunizm bo bylo mu w tym czasie dobrze . Oj wojewoda powinien jeszcze złożyć doniesienie do prokuratury o propagowanie komunizmu było by przynajmniej pozamiatane👏

    • Nie masz czlowieku pojecia kim byl ten gosc i co zrobil dla Mielca,a kazdy na wyzszym stanowisku musial byc partyjny ,chcial czy nie ,wazne ze robil to co mu sumienie podpowiadalo,wiec nie szalej p.Mariuszu z taka opinia o zmarlym,byl super gosciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.