Rada Miasta wydała oświadczenie, w którym dziękuje Agencji Rozwoju Przemysłowej za zablokowanie budowy w Mielcu sortowni śmieci.
Przypomnijmy, że spółka Empol zamierzała w centrum Specjalnej Strefy Ekonomicznej uruchomić bazę gromadzenia i przeładunku śmieci.
Decyzja środowiskowa
Obiekt miał stanąć pomiędzy halami produkcyjnymi, w których pracuje łącznie kilkanaście tysięcy osób; zaledwie 700 metrów od zabudowań mieszkalnych.
Składowane miały tam być między innymi odpady: opakowaniowe, z budowy i remontów, pochodzące z infrastruktury drogowej, w tym ziemia z terenów zanieczyszczonych; komunalne włącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie.
Do hali dobowo miało wjeżdżać ponad 70. ciężarówek z odpadami. Wyładunek i praca w obiekcie miały się odbywać przy zamkniętych drzwiach i uruchomionej wentylacji mechanicznej. Następnie śmieci miały trafiać do pojazdów transportowych i przewożone nimi do miejsca ich utylizacji.
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji 8 grudnia 2020 roku wydał prezydent Jacek Wiśniewski. Zrobił to bez… przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Sprzeciw społeczny
Protesty mieszkańców, przedsiębiorców i radnych przyniosły pożądany efekt. Agencja Rozwoju Przemysłu skorzystała z prawa pierwokupu nieruchomości i zablokowała budowę stacji składowania i przeładunku śmieci.
W efekcie wydana przez prezydenta Wiśniewskiego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przestała mieć jakiekolwiek znaczenie.
Mieleccy radni na ostatniej sesji jednogłośnie przegłosowali oświadczenie, w którym dziękują ARP za zablokowanie kontrowersyjnego przedsięwzięcia.
Oświadczenie Rady
„Rada Miejska w Mielcu z satysfakcją przyjmuje decyzję Agencji Rozwoju Przemysłu w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu hali znajdującej się w centrum Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której planowana była stacja przeładunkowa odpadów komunalnych. Planowana inwestycja spotkała się ze stanowczym sprzeciwem przedsiębiorców i mieszkańców. Protestowała także Rada Miejska, czego wyrazem był apel, który podjęła na nadzwyczajnej sesji 10 lutego b.r.
Wyrażamy uznanie, że głos ten został usłyszany, a argumenty podniesione przez radnych, przedsiębiorców i lokalną społeczność – zrozumiane. Pragniemy podziękować zarządowi ARP na czele z prezesem zarządu, Cezariuszem Lesiszem oraz dyrektorowi mieleckiego oddziału, Waldemarowi Barnasiowi za decyzję podjętą w interesie mieszkańców. Ufamy, ze decyzja Agencji pozwoli na utrzymanie przemysłowego charakteru tego terenu będącego jednocześnie miejscem pracy dla tysięcy ludzi.”
Lista pożarów w empolu:
2013.06.20 Chocznia k. Wadowic
2014.05.09 Młyny, Radymno
2015.08.07 Glinik, Gorlice
2017.04.06 Glinik, Gorlice
2017.05.19 Glinik, Gorlice
2018.05.12 Glinik, Gorlice
2019.10.25 Chocznia k. Wadowic
2019.10.27 Glinik, Gorlice
2020.01.06 Młyny, Radymno
2020.05.20 Glinik, Gorlice
Więcej o empolu tutaj: https://mailchi.mp/422955b24ae3/dlaczego-empol-nie-powinien-budowa-spalarni-w-gorlicach