Przeciwko Kronospanowi są już nie tylko sami mieszkańcy, ale i lokalna władza




Firma Kronospan jest w coraz większych opałach. Przeciwko niej, a właściwie przeciwko jej działalności są nie tylko mieszkańcy, ale i szeroko pojęta lokalna władza. Przełomem była kontrola zakładu, którą wykonał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wykazała ona przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłów: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla. Na tej podstawie marszałek województwa, Władysław Ortyl zgłosił wniosek o wstrzymanie działalności firmy.

To samo zrobił pełniący obowiązki prezydenta Mielca, Fryderyk Kapinos. Gruszek w popiele nie zasypia też starosta Zbigniew Tymuła. On też złożył taki sam wniosek do WIOŚ. Również Zarząd Powiatu stanął w obronie jakości powietrza i wystosował pismo do ministra środowiska, Henryka Kowalczyka, w którym poprosił go o wsparcie. Władze powiatu zawnioskowały również o zobowiązanie przedsiębiorstw emitujących znaczne pyły do prowadzenia ciągłego monitoringu emisji spalin.




Zarząd zainterweniował też u premiera Mateusza Morawieckiego: – Zwróciliśmy się z prośbą o włączenie Mielca do rządowego programu gospodarki niskoemisyjnej „SMOG STOP” – przekazuje Tymuła.

W sprawie m.in. Kronospanu z ministrem Kowalczykiem spotkał się Władysław Ortyl, przekazując mu wszystkie postulaty mieszkańców. Odrębną część rozmowy stanowiła kwestia konieczności wprowadzenia ciągłego (24h/dobę) monitoringu na emitorach firmy Kronospan.

U wojewody Ewy Leniart w sprawie Kronospanu interweniowali też założyciel grupy facebookowej „Blokada truciciela Melnoxu” – Piotr Kozub i Jakub Cena, wiceprzewodniczący Rady Miasta.




– Od pani wojewody oczekiwaliśmy zdecydowanego działania u ministra Kowalczyka w celu zaostrzenia prawa, norm emisyjnych, obowiązków pomiaru ciągłego, które pozwalałoby chronić nas przed działaniem takiego zakładu jak „Krono” – komentuje radny Cena. – Zdajemy sobie sprawę, że tylko pan minister ma szansę odmienić sytuację w Mielcu. Liczymy, że nie będzie obojętny na głos o pomoc. Dziękujemy za interwencje wojewody i wierzymy w namacalne efekty i dalsze wsparcie




Tymczasem na niedzielę (25.03) w Mielcu zaplanowano wielki protest mieszkańców. Rozpocznie się on o godz. 14.30 na Górce Cyranowskiej. Potem manifestanci przejdą ulicami miasta pod zakład.




O Mielec Lokalnie 3126 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

3 Komentarze

  1. Ciekawe czy przestaniecoe też palić w domu bo też dymicie i śmierdzi autami tak samo przestaniecie jeździć bo kopci z rury tego nie widzicie że sami zasmierdzacie też środowisko nie tylko kronospan. I ciekawi mnie czy myślicie że jak zamkną kronospan ile ludzi straci pracę a może tam pracuje jedna członek rodziny który wziol dom mieszkanie na kredyt myślicie o tych ludziach czy macie ich daleko w dup….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.