Jest powód, żeby wreszcie zamknąć Kronospan. Mają w ręku konkret
Kontrola mieleckiej fabryki firmy Kronospan, którą wykonał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wykazała przekroczenie dopuszczalnych norm emisji pyłów: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i tlenku węgla. Czyli jest dowód na to, o czym mielczanie wiedzą od lat…

Informację o przekroczeniach dopuszczalnych norm emisji pyłów z emitora Kronospanu marszałek Władysław Ortyl ujawnił na ostatniej sesji Rady Miasta w Mielcu: – W dniu 9 marca WIOŚ stwierdził, że zostały przekroczone wskaźniki dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku węgla w porównaniu do wartości, które zostały określone w zintegrowanym pozwoleniu, które firma Kronospan od nas uzyskał – oświadczył marszałek. – Do tej pory zakład ten bardzo często kontrolowało wiele instytucji, ale żadna z nich takiego przekroczenia nie stwierdziły. Teraz sytuacja się zmienia. Mamy więc konkret.
–  Wystosowałem pismo do dyrekcji WIOŚ, aby wstrzymać użytkowanie instalacji przez firmę Kronospan. Podpisałem również decyzję o wszczęciu postępowania o cofnięciu zintegrowanego pozwolenia dla tego zakładu. Nie mogę jednak zamknąć firmy, bo zabrania mi tego prawo. Gdybym tak zrobił, naraziłbym budżet województwa na ogromne straty, a tego zrobić nie mogę – dodał Ortyl.

Marszałka poparł p.o. prezydenta Mielca, Fryderyk Kapinos. Zapowiedział, że także złoży do WIOŚ wniosek o zatrzymanie działalności Kronospanu. Oto fragmenty tego pisma:
„W związku z uzyskaniem informacji o stwierdzeniu przekroczenia dopuszczalnych ilości dwutlenku azotu dwutlenku siarki i tlenku węgla na emitorze S101 w Kronospan Mielec wnoszę o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji: do produkcji płyt drewnopochodnych oraz płyt wiórowych, do spalania paliw, do wytwarzania organicznych substancji chemicznych. Wstrzymanie tych instalacji jest istotne dla ochrony życia i zdrowia mieszkańców.”

– Sytuacja dynamicznie przyspiesza – komentował Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Miasta. – Ja się z tego bardzo cieszę. Myślę, że mieszkańcy czekali na to od dawna. Wreszcie coś zaczyna się dziać.
Przedstawicieli firmy nie było na sesji Rady Miasta. W oświadczeniu Kronospan nie kryje zaskoczenia wynikami kontroli WIOŚ. Zapewnia, że w tym samym czasie były wykonywane badania przez niezależne laboratorium, które nie wykazały przekroczeń emisji zanieczyszczeń do powietrza.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

3 Komentarze

  1. Ale soobie znalezli temat do kampani wyborczej, na milion procent beda mydlic oczy ludziom do wyborow zeby je wygrac a jak juz dorwa sie do koryta to odwroca sie od ludzi dupami i tyle bedzie z tego. kronospan jest za duzym graczem zeby sie go tak latwo pozbyc.

    • A według ciebie to co należy zrobić, żeby było dobrze? Skoro masz lepsze pomysły to dawaj, one nie będą przedwyborcze…

  2. A wy dalej tutaj oglupiacie czytelników ? Żaden ortyl nie zatrzymał żadnej fabryki. Ona się sama zatrzymała przed modernizacją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.