Wielomilionowa kroplówka z budżetu powiatu dla szpitala w Mielcu

Szpital Specjalistyczny w Mielcu, jeszcze kilka lat temu uznawany za najlepszą lecznicę publiczne na Podkarpaciu, dziś  tonie w długach. Doszło do tego, że aby placówka mogła w ogóle przetrwać, musiała prosić o wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego.
W związku z trudną sytuacją finansową szpitala radni opozycji zarzucili władzom powiatu brak planu naprawczego. – Już teraz powinny być podjęte konkretne działania, żeby z tego impasu wyjść – apelował na sesji budżetowej Zbigniew Tymuła, przewodniczący klubu radnych PiS. – Niestety wciąż nie mamy żadnego planu, nie wiemy w jakim kierunku mamy iść, a więc funkcjonowanie szpitala jest zagrożone.

Tymuła: – Chce konkretów

Dziś wkładamy na rzecz lecznicy 6 milionów złotych, a będzie pewnie 9 milionów, a i tak to niewiele da. Tym bardziej, że dług szpitala wynosi już 35 mln zł i może dobić do 40 mln zł – przestrzegał. – Dodatkowo zaciągnęliśmy pożyczkę w wysokości 8 mln zł, która pokryła część przeterminowanych zobowiązań szpitala, a dalej jak dług był, tak jest i ciągle rośnie. Dlatego już teraz trzeba podjąć konkretne działania.

Zbigniew Tymuła zaapelował również o inwestycje w szpitalu. – Oddział zakaźny zwraca się o zakup aparatury medycznej i my go w tym popieramy – zaznaczył. – Na chirurgii ogólnej co prawda trwają prace, ale polegają one na malowaniu ścian. Nie wspomnę już o tempie, w jakim to się odbywa.
Lonczak: – Szpital to priorytet

Wtórował mu inny radny powiatowy PiS, Marek Kamiński: – Na chirurgii pod oknami jest zapadnięcie podłoża na głębokość stopy i więcej. Zamalowanie grzyba, który tam jest, to nie remont – irytował się.

Co na to starosta Stanisław Lonczak? – Uważamy, że ochrona zdrowia mieszkańców powinna być priorytetem – oświadczył. – Brak dofinansowania dla szpitala z budżetu powiatu groziłoby rosnącym zadłużeniem i zagrożeniem wstrzymania działalności placówki, co byłoby bardzo niebezpieczne dla mieszkańców. W związku z tym wykładanie 1,4 mln zł z puli na wsparcie lecznicy w remont chirurgii, o co wnioskują radni PiS, nie miała by sensu, skoro oddział ten byłby nieczynny, tak jak cały szpital.
Czytaj również

Dlaczego szpital w Mielcu jest w finansowej ruinie? Kto zawinił?
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.