W środę (16.11) w sali konferencyjnej Hotelu Polskiego po raz pierwszy pokazano piąty tom Encyklopedii Mielca. Autorem tego dzieła jest Józef Witek, wieloletni szef miejskiej promocji, nauczyciel, muzyk i choreograf.
Pomysł napisania mieleckiej encyklopedii narodził się podczas Światowego Zjazdu Mielczan w 2000 roku. Najpierw miał powstać słownik biograficzny. Później dodano hasła dotyczące miejsc, firm, stowarzyszeń, instytucji i wszystkiego, co związane z miastem.
Z różnych stron świata zaczęły napływać materiały, biografie ludzi związanych z Mielcem. Odezwali się profesorowie wyższych uczelni, przedsiębiorcy, ludzie sukcesu. Powstała też pierwsza wersja elektroniczna encyklopedii, uaktualniana o najnowsze hasła oraz uporządkowana pod względem alfabetycznym.
Jak podkreślał Józef Witek, praca nad encyklopedią to praca zbiorowa. Pomaga mu w niej rodzina, a zwłaszcza żona Elżbieta, koledzy i znajomi, pracownicy urzędów, stowarzyszeń oraz instytucji.
Wiele materiałów przysyłają też ludzie zainteresowani Encyklopedią z kraju i różnych stron świata.
Pierwsze cztery tomy powstawały przez 15 lat.
– Oprócz biogramów ludzi są informacje o ulicach i placach, są również hasła geograficzne, przyrodnicze, przemysłowe, handlowe, komunalne, urzędnicze. A więc wszystko to, co składa się na życie miasta. Pisałem w domu, w czasie wolnym od pracy zawodowej. Popołudniami chodziłem na wywiady.
– Część urlopu przeznaczałem na wizyty w archiwach i bibliotekach, a weekendy na wędrowanie po Mielcu. Byłem na wszystkich ulicach, w firmach, nawet na cmentarzach itd. Żeby podołać zadaniu, trzeba było stawać bardzo wcześnie rano. Budziłem się nawet przed godziną 4 – wspominał pan Józef Witek, kronikarz miasta.
Panu Józefowi gratulujemy i życzymy kolejnych tomów encyklopedii jego ukochanego Mielca.
w wersji online encyklopeddi brakuje hasel na litere F