Pięć lat prezydenta Jacka Wiśniewskiego, pięć dobrych lat dla Mielca – część 1 [MATERIAŁ WYBORCZY]

Pięć lat prezydenta Jacka Wiśniewskiego, pięć dobrych lat dla Mielca - część 1 [MATERIAŁ WYBORCZY]

W listopadzie ubiegłego roku minęło pięć lat od objęcia funkcji prezydenta Mielca przez Jacka Wiśniewskiego. To był dobry czas dla miasta i jego mieszkańców.

Zaprzysiężenie prezydenta Jacka Wiśniewskiego miało miejsce na uroczystej, pierwszej sesji VIII kadencji miejskiego samorządu. Miało to miejsce dokładnie w poniedziałek, 19 listopada 2018 r.

Początek prezydenta Wiśniewskiego

W swoim premierowym wystąpieniu nowy gospodarz miasta podziękował za zaufanie jakim obdarzyło go ponad dwanaście tysięcy mielczan.

Zapowiedział że wsłuchując się w głos mieszkańców, będzie się starał iść w ślady swojego poprzednika Daniela Kozdęby. Ten, mimo stosunkowo krótkiego okresu urzędowania, udowodnił, że samorząd  może być wolny od polityki. Pokazał, że kierując się dobrem mieszkańców, można realizować różne projekty ponad wszelkimi podziałami.

Najważniejszy człowiek

Nowy gospodarz miasta podkreślał, że najważniejszy jest dla niego człowiek, zarówno jako jednostka jak i społeczeństwo.

Jedną z pierwszych decyzji prezydenta Jacka Wiśniewskiego było przywrócenie Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, jako niezwykle ważnego instrumentu partycypacji społecznej.

W efekcie bilans ostatnich czterech edycji MBO to realizacja 52 projektów inwestycyjnych o wartości blisko osiem milionów złotych. Wszystkie te zadania zaproponowali mieszkańcy.

Trudny czas

Miastu Mielec podobnie jak samorządom w całej Polsce przyszło funkcjonować w niezwykle trudnym okresie czasu.

Niestety, najpierw była pandemia koronawirusa, a następnie wynikającym z tego faktu spowolnienie gospodarcze i kryzys ekonomiczny w Polsce, Europie i na świecie. Nałożyły się na to fatalne skutki kryzysu energetycznego wywołanego przez putinowską Rosję, która zaatakowała wolną i niepodległą Ukrainę. To trwa do dziś.

W wyniku fatalnej polityki fiskalnej rządu PiS, dochody miasta Mielca w latach 2019-2023 zmniejszyły się o ponad 70 milionów złotych.

Wbrew rządowej propagandzie wypłacane samorządom rekompensaty z tytułu utraconych podatków PIT te ubytki zniwelowały tylko w niewielkim stopniu. Dotknęło to także Mielec.

Wyróżnienia i nagrody

W tych warunkach zarówno przygotowanie jak i realizacja budżetów miasta Mielca w minionych pięciu latach było wielkim wyzwaniem.

Mimo tych zewnętrznych uwarunkowań i ograniczeń, prezydentowi Jackowi Wiśniewskiemu udało się realizować najważniejszy cel, jakim jest dalszy rozwój miasta nad Wisłoką.

Świadczą o tym liczne wyróżnienia i nagrody, jakie mielecki samorząd otrzymuje w różnych rankingach. Chodzi między innymi o ogólnopolski Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Mielec od kilku lat zajmuje tam miejsca w pierwszej dziesiątce w Polsce wśród gmin miejskich.

Co ważne, nie są to nagrody uznaniowe, gdzie decyduje wola i opinia kapituły. To są rankingi sporządzane na podstawie danych GUS.

Setki milionów na inwestycje

„Liczby nie kłamią – Mielec jest oceniany bardzo dobrze i jest to dla mnie powód do dużej satysfakcji” – powiedział prezydent Jacek Wiśniewski po odebraniu wyróżnienia za rok 2022.

Na te wysokie oceny dla Mielca składa się także realizacja w latach 2019 – 2023 na terenie miasta inwestycji. Służą one poprawie jakości życia mieszkańców. Ich wartość przekracza kwotę około 367 milionów 260 tys. zł.

Były to inwestycje z wykorzystaniem zewnętrznych dofinansowań i ze środków własnych.

Hala sportowa

Bezsprzecznie największym i najważniejszym projektem inwestycyjnym ostatnich dziesięcioleci zrealizowanym w Mielcu była budowa hali sportowo-widowiskowej z pływalnią.

Powstała ona na miejscu starej „Hangar Areny” przy ulicy Solskiego. Całkowita wartość tej inwestycji to kwota ponad 150 mln zł.

Biblioteka

Kolejnym obiektem, na który mielczanie czekali wiele lat, jest oddany do użytku pod koniec 2019 roku nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego. To perełka.

Koszt tego niezwykle nowoczesnego gmachu, który obok nowej hali sportowo-widowiskowej stał się wizytówką Mielca, to blisko 23 mln zł. 

Zbiorniki retencyjne

Ponad 24 mln zł. wydano na budowę zbiorników retencyjnych w trzech lokalizacjach. Znajdują się one przy ulicy Grunwaldzkiej, na osiedlu Borek i na terenach rekreacyjnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (obok Hotelu Polskiego).

Rozwiązało to problem odprowadzania wód opadowych z centrum miasta.

Przedszkole nr 20

Czwartą największą inwestycją ostatniej pięciolatki było oddanie do użytku pod koniec 2020 roku nowego budynku Przedszkola nr 20 na osiedlu Smoczka. Obiekt wykonano w innowacyjnej technologii budynku pasywnego energetycznie.

Materiał wyborczy sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wiśniewskiego.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.