Odbiorami technicznymi zakończyła się przebudowa Parku Leśnego przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Kosztowało to prawie półtora miliona złotych.
Pierwszy etap rewitalizacji Parku Leśnego polegał na wycięciu martwych drzew. Usunięto także sztuki o złym stanie zdrowotnym i zagrażające bezpieczeństwu przechodniów.
Park Leśny a wycinka
Operacja ta wzbudziła sporo kontrowersji. – Jesteśmy zwolennikami tej modernizacji, ale liczba drzew zdrowych przeznaczonych do wycinki zatrważa nas. Nie chcemy betonowej karykatury w miejscu parku – podkreślał Tomasz Bednarczyk, przewodniczący Rady Osiedla Kazimierza Wielkiego.
– Ta rewitalizacja bardziej przypomina mi jakąś totalną wycinkę. Mam nadzieję, że pierwszy etap przedsięwzięcia, czyli usunięcie 630 drzew, będzie ostatnim. Dalsza wycinka grozi pozbawieniem sensu tego wspaniałego miejsca – komentował z kolei radny miejski, Jarosław Szczerba. Zaznaczył też, że całe swoje dzieciństwo i młodość spędził w parku przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
Ciąg pieszo-jezdny
Inwestycja jednak szła swoim torem. Park Leśny wzbogacił się o około pięćset drzew rodzimych gatunków (klon, jawor, brzoza brodawkowata, buk pospolity, dąb i wiąz szypułkowy, jesion, świerk pospolity i modrzew europejski). Pojawiło się ram również 10 142 nowych sztuk krzewów.
Wzbogacono runo parkowe poprzez posadzenie ponad 41 tysięcy bylin. Od strony ulicy Wolności założono trawniki parkowe. Posadzono także żywopłot z grabu pospolitego i wiele roślin cebulowych.
Drugi etap polegał na budowie ciągu pieszo – jezdnego wraz z montażem nowych ławek i koszy na śmieci. Dodatkowo wykonano rurarz w miejscach kolizyjnych pod przebudowę oświetlenia parku i założenia monitoringu. Ta część rewitalizacji miejskiego parku wyceniono na 490 155 zł.
Fundusze unijne
Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Poprawa jakości środowiska poprzez rozwój terenów zieleni w Gminie Miejskiej Mielec”, na które magistrat pozyskał dotację unijną.
Celem rewitalizacji było przede wszystkim stworzenie miejsca bezpiecznego i estetycznego, przeznaczonego do spacerów i wypoczynku w cieniu drzew. – Wykonane prace pielęgnacyjne i nowe nasadzenia zatrzymały proces zamierania drzewostanu parkowego. Przywrócono charakter lasu z przewagą drzew liściastych rodzimych. Wzbogacono też bioróżnorodności parku. To może przyczynić się do zadomowienia się gatunków ptaków i zwierząt żyjących w parkach – przekazuje Urząd Miasta.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis