W Mielcu stanął największy w Polsce pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Obiekt znajduje się na zboczu Górki Cyranowskiej. Walka o ten monument trwała siedem lat.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięto z wielką pompą w minioną sobotę (03.09). Z tej okazji do Mielca przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich władze państwowe, znani artyści, historycy i rodziny ofiar komunizmu z całej Polski.
Pomnik w hołdzie
– Walka żołnierzy wyklętych był czynem heroicznym i tragicznym. Byli uczestnikami kolejnego narodowego powstania, może najbardziej tragicznego, bo które od początku było zakłamywane, a jego uczestnicy przez lata byli przedmiotem niebywałej pogardy – podkreślał z kolei wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.
Inicjator budowy pomnika, Romuald Rzeszutek, podkreślał, że kiedy jako dziecko słuchał nocnych rozmów swoich bliskich o partyzantach i walkach z komunistami, chłonął te informacje jak gąbka.
– Rosło we mnie poczucie niesprawiedliwości. To był mój imperatyw do działania, którego się podjąłem. Nie myślałem jeszcze wtedy o pomniku. Ta idea skrystalizowała się wiele lat później. Razem grupą przyjaciół udało nam się to zrealizować. Naszym mottem było: „Wielu z nich nie ma grobu, ale mogą mieć pomnik” – dodał.
Budowa obiektu ruszyła dwa lata temu i była finansowana głównie ze składek i datków mieszkańców i wsparciu sponsorów. Pomnik kosztował ponad milion złotych.
Autorem monumentu jest znany rzeźbiarz, Józef Opala. Konstrukcja składa się z trzech głównych części. Najwyższa z nich to kolumna z granitu. Jest to „Drzewo Życia”. Na jej zwieńczeniu jest orzeł.
W centrum stoi 12. figur. Są to: Hieronim Dekutowski, Aleksander Rusin, Wojciech Lis, Łukasz Ciepliński, ks. Władysław Gurgacz, Anatol Radziwonik, Witold Pilecki, Dragan Sotirovic, Emil Fieldorf, Leon Wanatowicz, Janina Przysiężniak i Walerian Tumanowicz.
Dalej widzimy ryngraf z Matką Boską. Można też tam dostrzec kościec dłoni i czaszki – to symbole dołów, w których „grzebano” polskich patriotów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis