Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, borelioza czy anaplazmoza to jedynie część poważnych chorób, którymi można zarazić się od kleszcza. Na wzmożoną aktywność tych niewielkich, ale groźnych pajęczaków skarży się wielu mieszkańców. Stąd decyzja o dezynsekcji wybranych obszarów Mielca pod kątem kleszczy. Poniżej szczegóły.
– W ciągu kilku ostatnich dni otrzymałem wiele wiadomości w tej sprawie. U wielu osób taka sytuacja wzbudza niepokój i w pełni to rozumiem. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu dezynsekcji przeciw kleszczom kluczowych miejsc na terenie naszego miasta. Będą to tereny, w których występowanie kleszczy jest najbardziej prawdopodobne – mówi prezydent Jacek Wiśniewski.
Kiedy dezynsekcja?
Wśród miejsc przeznaczonych do dezynsekcji przeciw kleszczom znalazły się głównie parki miejskie oraz tereny zielone. Wytypowanymi miejscami są między innymi: błonia oraz Rynek w Rzochowie, bulwary przy ulicy Rzecznej, tereny miejskie przy ulicy Solskiego, Górka Cyranowska, parki za Hotelem Polskim i przy ulicy Kazimierza Wielkiego, a także tereny wokół Pałacyku Oborskich.
Cała operacja odbędzie się między 27 a 29 maja w godzinach wieczornych, natomiast konkretny termin uzależniony będzie od sytuacji pogodowej. Podobnie było podczas odkomarzania miasta.
A jak sami możemy chronić się przed kleszczami? Przede wszystkim zachowajmy ostrożność podczas spacerów w parkach i lasach. Warto wybrać odpowiednie ubranie. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie specjalnych preparatów odstraszających kleszcze. Po powrocie należy obejrzeć dokładnie całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis