MIELEC. Jod zamiast smogu? Na Osiedlu Lotników powstaje tężnia solankowa

Tężnia solankowa na osiedlu Lotników staje się faktem

W czasie kiedy w Mielcu coraz częściej narzekamy na jakość powietrza bardzo istotna jest możliwość zaczerpnięcia zdrowego oddechu. Już wkrótce umożliwi to tężnia solankowa, która niebawem powstanie na osiedlu Lotników. To będzie pierwszy taki obiekt w mieście.

Projekt budowy tężni solankowej został wybrany przez mieszkańców w głosowaniu Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. – Chciałbym podziękować mieszkańcom Mielca za poparcie tej cennej inicjatywy. Szczególne słowa uznania i ukłony kieruję w stronę kilku osób, które całym sercem zaangażowały się w ten pomysł – mówi Marek Przygoda, inicjator projektu. –  Dzięki temu udało się uzyskać blisko dwa tysiące głosów i w ten sposób w przyszłym roku powstanie tężnia solankowa.




W Mielcu jak nad morzem?

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Spływa po nich solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega odparowaniu. Wytwarzany w ten sposób mikroklimat podobny jest do tego, jaki jest nad morzem.

W ostatnich latach tężnie solankowe powstają w największych polskich miastach. Obiekty te orzeźwiają w upalne dni, poprawiają nastrój, relaksują, koją nerwy, służą w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych.

Zmienić teren wokół szkoły

Chcielibyśmy, aby tężnia w Mielcu powstała na wzór tej, którą niedawno oddano do użytku nad Zalewem Nowohuckim w Krakowie – zaznacza Marek Przygoda. –  Oczywiście nie wykluczamy innych koncepcji i rozwiązań. Jesteśmy otwarci na propozycje architektoniczne. Uważamy, że zanim powstanie tężnia solankowa cały teren rekreacyjny wokół Szkoły Podstawowej nr 8 i przy deptaku powinien zostać objęty kompleksowym planem zagospodarowania, tak aby docelowo stworzyć nowoczesną, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców – podkreśla inicjator projektu.




Apelujemy do pana prezydenta i radnych o przeznaczenie w budżecie miasta na 2021 r. stosownych środków na przeprowadzenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tego terenu i wybranie najciekawszej propozycji – dodaje. – Być może znajdą się firmy, którym zależy na poprawie stanu powietrza i które zechcą wesprzeć finansowano konkurs lub bezpośrednio samą inwestycję?




O Mielec Lokalnie 3112 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.