Kontrowersje wokół odkomarzania Mielca. Po co opryski na cmentarzu?




Już jutro (13.06) w godzinach wieczornych w Mielcu odbędzie się punktowe odkomarzanie. Urząd Miasta podał lokalizacje oprysków, przekonując, że są to rejony, które najbardziej są narażone na obecność i rozmnażanie tych uciążliwych insektów. Nie wszyscy podzielają tą opinię. Krytyce poddawane są wskazane miejsca. Często pada pytanie: dlaczego tylko tyle?

Jakie obszary czeka odkomarzanie?

    • Błonia i Rynek na osiedlu Rzochów
    • działkę przy ulicy Wojsławska 278
    • bulwary przy ulicy Rzecznej
    • Park Oborskich przy ulicy Legionów
    • Cmentarz Komunalny i parking przy ulicy Królowej Jadwigi
    • Borek Niski
    • Góra Cyranowska
    • park w rejonie ulic Jagiellończyka i Żeromskiego,
    • park w rejonie ulic Piaskowej i Korczaka,
    • park w rejonie ulic Kazimierza Wielkiego i Staffa.




Tylko 10 procent Mielca

Urzędnicy proszą mieszkańców tych rejonów o zachowanie w czwartek szczególnej ostrożności i nieprzebywanie w miejscach objętych opryskiem. – Zależy nam na zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i pożytecznym owadom – oświadczył Zenon Tokarski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta. – Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby w czasie wykonywania oprysków ograniczyli przebywanie na zewnątrz. Prosimy również o niewyprowadzanie zwierząt.

Tymczasem pojawiają się kontrowersje. – Szacuje ze planowany oprysk obejmie około 10 procent powierzchni miasta, co w mojej ocenie jest niedopuszczalne – grzmi radny miejski, Jarosław Szczerba.

Nie mniej krytycznie plany magistratu ocenia radny Robert Wójcik: – Moje zdziwienie budzi fakt, że w planach odkomarzania nie ujęto osiedli Smoczka czy Lotników. Przewiduje się natomiast oprysk cmentarza. W mojej ocenie to nic nie da. Ufam, że ktoś jednak pójdzie po przysłowiowy rozum do głowy. Jeżeli jednak nie, będę chciał usłyszeć odpowiedź od osoby odpowiedzialnej za ten stan rzeczy – napisał na Facebooku.




Radni PiS apelują o więcej

Fryderyk Kapinos, szef klubu radnych PiS wystosował pismo do władz miasta, w którym czytamy: – Sygnały płynące od mieszkańców Mielca wskazują, iż dobór punktów został wykonany niewłaściwie i niekompletnie. Zabrakło takich miejsc jak ogródki działkowe, place szkolne i przedszkolne, obiekty sportowe itp. Ponadto zadziwiający jest fakt, że cieszący się dużym zainteresowaniem festyn „Rodzinnie u Ducha” odbędzie się na terenach nieodkomarzonych. Wnioskujemy o zwiększenie miejsc prowadzenia akcji.

Dziś magistrat wystosował komunikat, który prawdopodobnie jest odpowiedzią na apele radnych o odkomarzanie Mielca na większą skalę. Oto treść tej informacji:

„Problem obecności komarów jest bardzo poważny. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości, jakie powoduje obecność tych owadów. Miejsca, które zostały wybrane do oprysków, są miejscami, gdzie wylęg komarów jest bardzo intensywny. Odkomarzanie zaplanowane w tym roku, obejmuje dwukrotnie większy obszar niż w latach ubiegłych. Okoliczne miasta przyjęły podobną strategię, choć w Rzeszowie nadal nie jest znany termin odkomarzania, a obszar objęty opryskiem jest niewiele większy od tego zaplanowanego w Mielcu.




Warto przypomnieć, że odkomarzanie z samolotu wykonane było w naszym mieście ostatni raz w 2010 roku. Zaznaczmy, że w tamtym okresie opryskiem objęte były tereny wyłącznie wzdłuż rzeki Wisłoki w całym powiecie. Odkomarzanie było dofinansowane z budżetu państwa, a do oprysków dołączyły wszystkie okoliczne gminy. Obecnie, odchodzi się już od oprysków wykonywanych z samolotu przede wszystkim z przyczyn bezpieczeństwa. Główną przesłanką takiej decyzji, która respektowana jest na terenie całego kraju, jest słaba precyzja odkomarzania. Co za tym idzie, środek przeciw komarom może trafić na tereny prywatne osób, które nie wyrażają na to zgody bądź obawiają się o bezpieczeństwo domowników, w tym zwierząt.

Upały sprzymierzeńcem

Ostatnie odkomarzanie punktów strategicznych miało miejsce w 2017 roku i wyglądało podobnie, jak to zaplanowane na jutro. Rozpylenie z samochodu jest bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne. Co ważne, tego typu działanie jest mniej uzależnione od warunków pogodowych.

Docierają do nas także prośby i apele o odkomarzanie miejsc, w których w najbliższym czasie mają odbyć się festyny, imprezy lub inne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Przypomnijmy, że Urząd Miejski może wykonać oprysk wyłącznie na terenach miejskich. W ostatnim czasie, w naszym mieście organizowanych było wiele imprez, których organizatorzy często na własną rękę wykonywali opryski przeciwko komarom.




Do Urzędu Miejskiego trafia także wiele zapytań odnośnie specyfiku przeciw komarom, który zostanie użyty. W zależności od potrzeb będzie to Deadyna, CYPER FOG lub Asperment 200. Środki te posiadają Kartę Charakterystyki i są dopuszczone do używania na terenie całej Unii Europejskiej. Posiadają zezwolenia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i produktów Biobójczych.

Prognozy na najbliższe dni są naszym sprzymierzeńcem. Komary nie lubią intensywnego słońca, jest zatem szansa na zmniejszenie ich populacji. Zalecamy także stosowanie dostępnych na rynku preparatów przeciw komarom. Pomocne mogą okazać się także olejki eteryczne, których zapach odstrasza komary.”




O Mielec Lokalnie 3124 artykuły
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.