Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie grzewczym cały teren powiatu mieleckiego zostanie wyposażony w czujniki Airly. Chodzi o nowoczesne urządzenia, które mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych, ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki takim czujnikom można śledzić on line jakość powietrza w swojej miejscowości lub osiedlu.
Wstępną koncepcję instalacji takich urządzeń w powiecie mieleckim na ostatnim konwencie włodarzy gmin i starosty zaprezentowali przedstawiciele firmy Airly: Szymon Lasoń i Jurand Saternus. Podczas ożywionej dyskusji okazało się, że powinny to być nie tylko czujniki mierzące poziom pyłów, ale również gazu. Ten mieszany system – według przybyłych na spotkanie specjalistów z firmy Airly– jest również możliwy do realizacji, a dane pomiarowe uzupełniały by się wzajemnie.
Robert Pluta, przewodniczący konwentu, a zarazem wójt Padwi Narodowej, zaproponował, by sprawdzić możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Jeżeli to okaże się niemożliwe, rozpatrywany będzie wariant montażu finansowego gmin i starostwa. Projekt, według wstępnych koncepcji, byłby realizowany jeszcze w tym sezonie grzewczym, ale nie w tym roku.
– Stajemy przed wyzwaniem, któremu musimy sprostać – komentował starosta Stanisław Lonczak. – Nie od dziś wiadomo, że zła jakość powietrza w naszym regionie jest powodem wielu groźnych chorób. Musimy wreszcie umieć ten problem diagnozować, musimy wiedzieć czym oddychamy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis