Czy dzięki „Koronie Królów” o mieleckim Rzochowie usłyszy cała Polska?
Dzięki serialowi TVP „Korona Królów” wielu Polaków miało okazję poznać piękną Cudkę i jej ojca – szlachetnego rycerza Pełkę. To nie są postaci fikcyjne. Takie osoby żyły naprawdę. Ich rodzinny dom znajdował w Rzochowie. Mieszkańcy dziś tego mieleckiego osiedla chcą ten fakt wykorzystać – tak jak to zrobił chociażby Sandomierz w przypadku „Ojca Mateusza”.

Miasto Rzochów lokowane było w latach 1380 – 1382, co upamiętnia tablica i kamień posadowiony w centrum osiedla. Osada w tym miejscu była jednak  dużo wcześniej. Gdzie mógł stać rodzinny dom Pełki i jego córki? – Możliwe, że w tzw. dolinie – mówi Mariusz Mazur, rzochowski regionalista. – Stał tam kościół św. Anny. Wisłoka była bliżej Kielkowa, więc to mogło się znajdować w tej okolicy. Tam z tyłu znajduje się cmentarz, zaraz za moim domem. Stoi tam krzyż i napis „AD 1379” lub z podobną datą.
 

Gdzie mieszkał Pełka?

Fakt, że Pełka i jego córka Cudka, pochodzili z terenu dzisiejszego Mielca, wywołuje poruszenie. Pojawił się pomysł, żeby na Rynku rzochowskim postawić tablicę informującą o obu tych postaciach. Pojawiła się też idea zorganizowania turnieju rycerskiego z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Jestem po rozmowie z producentem serialu „Korona Królów” – informuje Mariusz Mazur. – Zapowiedział on, że pojawi się u nas. Chce obejrzeć wzgórze cmentarne z XIV w., pozostałości po fosie i kawałek widocznego wału ziemnego, który bronił miasta. Czy uda się ustalić, gdzie mieszkał Pełka? Prawdopodobnie będzie to możliwe. Rozmawiałem już o tym z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

To nie wszystko, za tydzień, 8 września organizujemy w Rzochowie festyn charytatywny. Możemy zdradzić, że „Korona Królów” nas tu wspomoże m.in. swymi gadżetami – zapowiada nasz rozmówca.

Gadżety z „Korony Królów” już dotarły do Rzochowa.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.