Dzięki serialowi TVP „Korona Królów” wielu Polaków miało okazję poznać piękną Cudkę i jej ojca – szlachetnego rycerza Pełkę. To nie są postaci fikcyjne. Takie osoby żyły naprawdę. Ich rodzinny dom znajdował w Rzochowie. Mieszkańcy dziś tego mieleckiego osiedla chcą ten fakt wykorzystać – tak jak to zrobił chociażby Sandomierz w przypadku „Ojca Mateusza”.
Miasto Rzochów lokowane było w latach 1380 – 1382, co upamiętnia tablica i kamień posadowiony w centrum osiedla. Osada w tym miejscu była jednak dużo wcześniej. Gdzie mógł stać rodzinny dom Pełki i jego córki? – Możliwe, że w tzw. dolinie – mówi Mariusz Mazur, rzochowski regionalista. – Stał tam kościół św. Anny. Wisłoka była bliżej Kielkowa, więc to mogło się znajdować w tej okolicy. Tam z tyłu znajduje się cmentarz, zaraz za moim domem. Stoi tam krzyż i napis „AD 1379” lub z podobną datą.
Gdzie mieszkał Pełka?
Fakt, że Pełka i jego córka Cudka, pochodzili z terenu dzisiejszego Mielca, wywołuje poruszenie. Pojawił się pomysł, żeby na Rynku rzochowskim postawić tablicę informującą o obu tych postaciach. Pojawiła się też idea zorganizowania turnieju rycerskiego z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
– Jestem po rozmowie z producentem serialu „Korona Królów” – informuje Mariusz Mazur. – Zapowiedział on, że pojawi się u nas. Chce obejrzeć wzgórze cmentarne z XIV w., pozostałości po fosie i kawałek widocznego wału ziemnego, który bronił miasta. Czy uda się ustalić, gdzie mieszkał Pełka? Prawdopodobnie będzie to możliwe. Rozmawiałem już o tym z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
– To nie wszystko, za tydzień, 8 września organizujemy w Rzochowie festyn charytatywny. Możemy zdradzić, że „Korona Królów” nas tu wspomoże m.in. swymi gadżetami – zapowiada nasz rozmówca.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis