Cios w świąteczną iluminację i oświetlenie Mielca

Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

Gigantyczne podwyżki cen energii boleśnie uderzą w świąteczną iluminację Mielca. Będzie ona świeciła się krócej, dodatkowo zostanie ograniczona tylko do dwóch punktów miasta. Ucierpią też uliczne lampy. W wielu częściach Mielca brane jest pod uwagę ich… całodobowe wyłączenie.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku magistrat ma zapłacić za energię elektryczną ponad siedem razy więcej niż obecnie. Będzie to 28 543 475 zł, czyli o ponad 24 milionów zł brutto więcej niż obecnie.

Cios w świąteczną iluminację
Dziś poznaliśmy tego konsekwencje. Urząd Miasta poinformował, że wdroży szereg działań, których celem są oszczędności przy korzystaniu z prądu i ciepła. Uderzy to w świąteczną iluminację.

W tym roku miesięcznie kosztowało to 2 531 zł. Natomiast w 2023 roku, według nowych taryf, byłoby to 12 tys. zł. Dlatego tej zimy bożonarodzeniowe oświetlenie będzie funkcjonowało krócej niż dotychczas, czyli od 6 grudnia do 2 stycznia.

Planuje się też ograniczenie iluminacji do do dwóch punktów: Rynku i Placu Armii Krajowej.

Podwyżki odbiją się też na czasie ulicznym oświetleniu, które będą działać krócej. Rozważa się dwa warianty: wyłączenie przez jedną godzinę, co dałoby 894 tys. zł oszczędności, lub przez cztery godziny w nocy (od północy do 4 rano), dzięki czemu magistrat zapłaciłby o 3,5 mln zł mniej.
Ciemno przez całą noc?

Pod rozwagę brane są także całodobowe wyłączenia oświetlenia. Dotyczyć to ma takich miejsc jak

  • Górka Cyranowska,
  • parki przy ul.: Sękowskiego, Baczyńskiego, Lachmana, Wolności i Kazimierza Wielkiego;
  • Bulwary nad Wisłoką
  • parkingi przy Rzecznej,
  • Dworzec autobusowy,
  • Dworek Oborskich,
  • plac zabaw Witosa,
  • parking za MBP,
  • plac zabaw na Szafera.

W celu szukania oszczędności systematycznie na terenie Mielca realizuje się wymianę oświetlenia sodowego na technologię LED. Dotyczy to obecnie między innymi ciągów pieszych i dróg rowerowych (Parkowa, Szafera, Powstańców Warszawy, oświetlenie wałów przy ul. Rzecznej).
W trakcie postępowania przetargowego jest zadanie polegające na instalacji fotowoltaiki na miejskich obiektach. Do końca marca 2023 toku mają one znaleźć się na budynkach przedszkoli miejskich nr 2, 4, 7, 8 i 13 oraz szkół podstawowych nr 1, 2, 9, 11, 6 i 7, a także obiektów Urzędu Miejskiego.

Oszczędza też MPEC

Magistrat szuka też oszczędności na energii cieplnej. Administratorzy obiektów, które obsługuje Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Cieplnej, zostali zobowiązani do przykręcania termostatów.

Ma to się odbywać w czasie ferii i podczas przerw w nauce we wszystkich pomieszczeniach i salach.

Po przeprowadzonej na początku tego roku inwentaryzacji węzłów ciepłowniczych i sprawdzeniu instalacji grzewczych MPEC realizuje program inwestycji służących oszczędności zużywanego ciepła.
Chodzi o wymianę kaloryferów i instalację zaworów termostatycznych. W większości miejskich budynkach plan ten już częściowo zrealizowano.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.