Chcą odebrać Lechowi Wałęsie Honorowe Obywatelstwo Miasta Mielca

Honorowe Obywatelstwo Miasta – to najwyższe wyróżnienie w hierarchii samorządu Mielca. Dotąd skorzystano z tej możliwości tylko w jednym przypadku: Lecha Wałęsy. Uhonorowano go 31 październiku 1990 r. Dziś po upływie prawie 27 lat były prezydent najprawdopodobniej utraci ten tytuł. Zdeterminowani w tym kierunku wydają się być radni PiS, którzy mają większość w samorządzie.
Projekt uchwały odbierającej honorowe obywatelstwo Mielca Lechowi Wałęsie złożył radny PiS, Jakub Blicharczyk. Jak mówi, był to efekt wniosku, jaki otrzymał on od byłych i obecnych członków NSZZ „Solidarność”, którzy postulują dokładnie o to samo. – W świetle dowodów, które cały czas wypływają na światło dzienne, uważam, że Lech Wałęsa ps. „Bolek” absolutnie nie zasługuje na tak zaszczytny tytuł, jakim jest honorowe obywatelstwo naszego miasta – przekonuje Blicharczyk. – Kontrowersje wywołują również jego wypowiedzi, którymi pogrąża się coraz bardziej. Totalna kompromitacja!
W podobnym tonie wypowiada się radny Romuald Rzeszutek: – Kiedy Wałęsa otrzymywał honorowe obywatelstwo Mielca, mało kto wiedział, że to tajny współpracownik bezpieki o pseudonimie „Bolek”, który za pieniądze donosił na swoich kolegów – tłumaczy Rzeszutek. – W 1990 roku dla większości społeczeństwa był on symbolem walki z komuną. Dziś już nim nie jest. Z wiadomych powodów.
– Dlatego powinniśmy przyznać się do błędu i pozbawić go tego tytułu. Zwłaszcza, że Wałęsa w sposób bezczelny kluczy. Raz mówi, że nie donosił; innym razem, że donosił, ale tylko przed 1970 r. – dodaje. – Teraz z kolei przekonuje, że komuniści sfałszowali dokumenty i jego podpisy, a jednocześnie z tymi samymi komunistami ramię w ramię protestuje przeciwko rządowi w ramach różnych stowarzyszeń. To jest jakieś kuriozum. Błazeństwo. Choć ja osobiście współczuję mu, że nie potrafi stanąć w prawdzie.


O Mielec Lokalnie 3107 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

6 Komentarzy

  1. Czy ktoś z radnych PiS nie chce ukraść pomysłu? Bo przecież od kilku lat ten wniosek o odebranie honorowego obywstelstwa usilnie przekonuje Leszek Midura i Mariusz Mazur. Wygląda na to że ktoś chce odebrać im pomysł?

  2. Bylem w Gdansku w roku 1980.08.31 i widzialem ta euforie tych stoczniowcow po podpisaniu porozumien sierpniowych.L.Walese wszyscy stoczniowcy mieli za bostwo,za czlowieka ktory byl niepodwazalnym autorytetem,jak po 37 latach Ci ktorzy wyplyneli na jego zaslugach i Ci ktorzy jeszcze sie nie urodzili,albo mieli po kilka lat ,smia oceniac tamten okres,tak samo jest z ocena od roku 1945- 1990 i pozniej obecnie.aaaaachwala sie Pilsudzkim i Cudem nad Wisla,a co bylo dalej ile bledow popelnil Naczelnik,zrobil to samo co robi obecnie J,Kaczynski rzadzi z tylu za plecami jak to robil Pilsudzki ze sojej kwarery.Ale nie o to chodzi: moim zdaniem mimo ze PiS ma wiekszosc w Radzie Miasta to o odebraniu L.Walensie obywatelstwa Miasta Mielca powinni zadecydowac sami mieszkancy i to bez wzgledu na to czy,naleza czy nie naleza do jakiejkolwiek partii bo w ich imieniu nadano to Wyroznienie,mowie o obywatelach Mielca.a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.