W mundurach żołnierzy z września 1939 roku oddadzą hołd bohaterom
Dziś (01.09) obchodzimy 78. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Z tej okazji o godzinie 18 w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu odprawiona zostanie msza św. za poległych  we wrześniu 1939 r. W nabożeństwie wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Mściciel”. Będą mieli na sobie mundury polskich żołnierzy sprzed 78 lat. Następnie na cmentarzu parafialnym na starówce, przy mogile poległych w 1939 r., wystawiona zostanie warta honorowa.
– Nie planujemy rekonstrukcji wydarzeń sprzed 78 lat, ale w przyszłym roku już jak najbardziej. Chcemy to zrobić na Militariadzie z przytupem, z udziałem sprzętu pancernego. – tłumaczy Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”, w ramach którego funkcjonuje GRH „Mściciel”.
– Ja wiem, że najłatwiej jest celebrować zwycięstwa, ale trzeba również upamiętniać wysiłek ludzi, którzy stanęli w obronie Polski i jej obywateli – przekonuje Romuald Rzeszutek. – Na naszym terenie ginęli głównie żołnierze niezwiązani bezpośrednio z ziemią mielecką. To były oddziały przechodzące, które wycofywały się na wschód. Ilu ich zginęło w Mielcu? Kilkudziesięciu. To byli głównie żołnierze, który zmarli w lazarecie urządzonym w baraku przy dawnym gimnazjum. Mogiły wrześniowe są też w Radomyślu Wielkim i Zgórsku, gdzie miały miejsce spektakularne bitwy. Warto o tym pamiętać.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.