Radni powiedzieli NIE. Co to oznacza? Jakie podatki w Mielcu w 2023 roku?

Radni PiS: - Honorować, ale najpierw lustrować

Rada Miasta jednogłośnie odrzuciła nowe podatki od gruntów i budynków, które przedstawił prezydent Jacek Wiśniewski. Co to dla nas oznacza?

Urzędnicy  zaproponowali wyższe podatki od nieruchomości średnio o 11,8 procent. Tłumaczyli to szalejącą inflacją i rosnącymi kosztami życia.  Podwyżki pozwoliłoby na wygospodarowanie 6,2 mln zł, które przysypałyby dziurę budżetową.
W konsekwencji tego właściciel mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych zapłaciłby 6 zł. i 24 gr. w skali roku, a domu o pow. 100 m kw. – 82 zł. i 60 gr. Przedsiębiorca prowadzący biznes w budynku o pow. 200 mkw. zapłaciłby więcej o 668 zł.

Po ponad dwugodzinne  debacie, radni jednak odrzucili prezydencką propozycję podwyżek. Przeciwnych było 15 z nich, a 8 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że podatki pozostają na tym poziomie, który obowiązuje w tym roku.

– To, co się wydarzyło, uważam za zwycięstwo rozumu. Podjęliśmy słuszną decyzję. Cieszę się, że udało się uchronić mieszkańców i przedsiębiorców w tym trudnym czasie przed podwyżkami – cieszył się szef klubu radnych PiS, Radosław Swół.
– Każdy z nas ma swoje przemyślenia. Też uważam, że podjęliśmy słuszną decyzję, bo jest, niestety, trudny czas dla przedsiębiorców. Dla samorządu zresztą też, ale my może jakoś to przetrwamy – konstatował Bogdan Bieniek (Nasz Mielec), przewodniczący rady.

Co ciekawe nie wszyscy radni byli za utrzymaniem podatków na dotychczasowym poziomie. Czterech z nich wstrzymało się od głosu,a  jeden – Jakub Blicharczyk (PiS) – był temu przeciwny. Powód?

– Rok temu głosowałem przeciwko podniesieniu podatków, co niestety stało się faktem. W związku z powyższym nadal uważam, że te podatki są za wysokie w Mielcu, dlatego wstrzymałem się od głosu – tłumaczył Robert Wójcik (PiS).
Podatki w 2023 roku

Od gruntów

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 96 gr. od 1 mkw.
 • związanych z prowadzeniem biznesem w zakresie produkcji arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna, produkcji pozostałych mebli i produkcji wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych – 98 gr. od 1 mkw.
 • pod wodami powierzchniowymi – 4,88 zł od 1 ha.
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego – 37 gr. od 1 mkw.
 • niezabudowanych i objętych obszarem rewitalizacji – 3,2 zł za 1 mkw.

Od budynków

 • mieszkalnych – 80 gr. od mkw. powierzchni użytkowej.
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 23,65 zł od mkw.
 • związanych z prowadzeniem biznesu w zakresie produkcji arkuszy fornirowych i płyt wykonanych na bazie drewna, produkcji pozostałych mebli i produkcji wyrobów dla budownictwa z tworzy sztucznych – 24,76 zł od 1 mkw.
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,38 zł od mkw.
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,95 zł od mkw.
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego – 8,17 zł od mkw.
 • budowli – 2 proc. ich wartości.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.