Kronospan ukarany przez centralny organ administracji państwowej
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów, rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych używanych m.in. do produkcji mebli. Jedną z ukaranych firm jest Kronospan Mielec.

Przedsiębiorstwo to od lat jest „dobrze znane” nad Wisłoką. Gęsty dym wydobywający się z kominów zakładu mało kogo już szokuje. Tak samo jak specyficzny odór, którym oddychają mieszkańcy.
W zmowie uczestniczyły również spółki: Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Przez prawie cztery lata – od początku 2008 r. do września 2011 r – ustalali oni wspólnie ceny i wymieniali się poufnymi informacjami. Na firmy prezes UOKiK nałożył kary finansowe w łącznej wysokości 135 761 340, 25 zł. Kronospan Mielec musi zapłacić 39 308 643,05 zł.
– Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. – Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – dodaje prezes urzędu.

 
Przedsiębiorcy dokonywali ustaleń podczas spotkań lub rozmów telefonicznych. Kontakty miały charakter wielostronny. Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych spotykali się m.in. w siedzibach spółek, na targach branżowych czy na lotnisku. Gdy któraś ze stron zmowy stosowała inne ceny, była wówczas upominana przez pozostałych uczestników porozumienia.
O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.