Kronospan ukarany przez centralny organ administracji państwowej!







Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów, rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych używanych m.in. do produkcji mebli. Jedną z ukaranych firm jest Kronospan Mielec.

Przedsiębiorstwo to od lat jest „dobrze znane” nad Wisłoką. Gęsty dym wydobywający się z kominów zakładu mało kogo już szokuje. Tak samo jak specyficzny odór, którym oddychają mieszkańcy.




W zmowie uczestniczyły również spółki: Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Przez prawie cztery lata – od początku 2008 r. do września 2011 r – ustalali oni wspólnie ceny i wymieniali się poufnymi informacjami. Na firmy prezes UOKiK nałożył kary finansowe w łącznej wysokości 135 761 340, 25 zł. Kronospan Mielec musi zapłacić 39 308 643,05 zł.




– Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. – Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – dodaje prezes urzędu.

 




Przedsiębiorcy dokonywali ustaleń podczas spotkań lub rozmów telefonicznych. Kontakty miały charakter wielostronny. Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych spotykali się m.in. w siedzibach spółek, na targach branżowych czy na lotnisku. Gdy któraś ze stron zmowy stosowała inne ceny, była wówczas upominana przez pozostałych uczestników porozumienia.




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.