Hugo Kołłątaj był proboszczem w… Mielcu

Hugo Kołłątaj był proboszczem w... Mielcu

Dziś w całym kraju, także w Mielcu, obchodzimy narodowe święto uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Mało kto wie, że jeden z twórców tego wyjątkowego dokumentu, Hugo Kołłątaj był proboszczem parafii p.w. św. Mateusza w Mielcu.




Konstytucję 3 Maja uchwalił Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Jej celem było ratowanie kraju, którego terytorium zostało uszczuplone w wyniku pierwszego rozbioru w 1772 roku.

Konstytucja była pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację państwa, prawa i obowiązki obywateli. Jednym z jej twórców był Hugo Kołłątaj.

Urodził się on 1 kwietnia 1750 r. w Dederkałach Wielkich na Wołyniu. Uczęszczał do szkół w Pińczowie, później studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł doktora filozofii. Następnie kształcił się w Wiedniu i w Rzymie, gdzie doktoryzował się z prawa i teologii, a także przyjął święcenia kapłańskie.




Wróciwszy do kraju, objął kanonię krakowską, pełnił również posługę kapłańską w parafiach w Pińczowie i Krzyżanowicach Dolnych. Encyklopedia Mielca podaje, że w 1774 roku został proboszczem parafii św. Mateusza. Funkcję tę sprawował przez 9. lat.

Podobno usunięty z probostwa dyscyplinarnie. Wywiózł z Mielca stare księgi parafialne i gdzieś je zagubił. Nigdy ich już więcej nie widziano.

W okresie reform, które próbował wprowadzić król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj był aktywnym członkiem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych oraz Komisji Edukacji Narodowej, a w 1791 roku współtwórcą Konstytucji 3 Maja.

Później aktywnie uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej. Po klęsce zrywu w wyjechał z Warszawy. Ścigany przez Rosjan, został aresztowany przez władze austriackie i uwięziony. Odzyskawszy wolność, przeniósł się na rodzinny Wołyń.




Zmarł w 1812 roku po długiej chorobie. Spoczął na warszawskich Powązkach. W Mielcu jest ulica jego imienia. Znajduje się na Osiedlu Niepodległości.




O Mielec Lokalnie 3112 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.