Budowa tężni solankowej w Mielcu już na finiszu [FOTO]

Tężnia solankowa na osiedlu Lotników staje się faktem

Dobiegają końca prace przy budowie tężni solankowej na osiedlu Lotników. To jeden z projektów Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Spływa po nich solanka, która zawiera cenne mikroelementy. W związku z tym powietrze wokół tężni jest pełne zdrowego aerozolu.
Tworzy się w ten sposób mikroklimat, który podobny jest do tego, jaki jest nad morzem. Obiekt orzeźwia w upalne dni, poprawia nastrój, relaksuje, koi nerwy, służy w profilaktyce. Pomaga też w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych.

Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace przy budowie takiego obiektu. Powstaje on  na terenach zielonych pomiędzy budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 a ulicą Ducha Świętego.

– Uważamy, że zanim powstanie tężnia, cały teren rekreacyjny wokół Szkoły Podstawowej nr 8 i przy deptaku powinien być objęty kompleksowym planem. Chodzi o to, aby docelowo stworzyć nowoczesną, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku – podkreślał Marek Przygoda, inicjator projektu tężni solankowej.

Inwestycję realizuje magistrat w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Koszt przedsięwzięcia to około 600 000 zł.
Ma to być obiekt o konstrukcji drewnianej. Dopełnienie bryły tężni stanowić będzie częściowo zadaszona pergola strefy inhalacyjnej. Wokół obiektu powstaną ciągi piesze i plac z ławkami i leżakami.

W sąsiedztwie tężni od kilku tygodni stoi nowe pneumatyczne zadaszenie (balon) boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.

Budowa tężni solankowej w Mielcu już na finiszu [FOTO]
Budowa tężni solankowej w Mielcu już na finiszu [FOTO]
Zdjęcia: Urząd Miasta w Mielcu.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Dobrze. A nawet bardzo dobrze że się coś dzieje. Teraz tylko zadbać by było to wykorzystane z dużą dbałością by nie było to niszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.