Dobiegają końca prace przy budowie tężni solankowej na osiedlu Lotników. To jeden z projektów Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego.
Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych. Spływa po nich solanka, która zawiera cenne mikroelementy. W związku z tym powietrze wokół tężni jest pełne zdrowego aerozolu.
Tworzy się w ten sposób mikroklimat, który podobny jest do tego, jaki jest nad morzem. Obiekt orzeźwia w upalne dni, poprawia nastrój, relaksuje, koi nerwy, służy w profilaktyce. Pomaga też w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych.
Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace przy budowie takiego obiektu. Powstaje on na terenach zielonych pomiędzy budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 a ulicą Ducha Świętego.
– Uważamy, że zanim powstanie tężnia, cały teren rekreacyjny wokół Szkoły Podstawowej nr 8 i przy deptaku powinien być objęty kompleksowym planem. Chodzi o to, aby docelowo stworzyć nowoczesną, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń do rekreacji i odpoczynku – podkreślał Marek Przygoda, inicjator projektu tężni solankowej.
Inwestycję realizuje magistrat w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Koszt przedsięwzięcia to około 600 000 zł.
Ma to być obiekt o konstrukcji drewnianej. Dopełnienie bryły tężni stanowić będzie częściowo zadaszona pergola strefy inhalacyjnej. Wokół obiektu powstaną ciągi piesze i plac z ławkami i leżakami.
W sąsiedztwie tężni od kilku tygodni stoi nowe pneumatyczne zadaszenie (balon) boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią.
Dobrze. A nawet bardzo dobrze że się coś dzieje. Teraz tylko zadbać by było to wykorzystane z dużą dbałością by nie było to niszczone.