Będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

Rusza miejski program bezpłatnych szczepień seniorów

Mieszkańcy, którzy przekroczyli 65. rok życia, otrzymają bon. Dzięki niemu będą mogli poddać się bezpłatnemu szczepieniu przeciw pneumokokom.

Pneumokoki to bardzo agresywne bakterie, które dostają się do organizmu drogą kropelkową. Najczęściej odpowiedzialne są za: choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Mogą wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę.

Przeciw pneumokokom

Skutkiem pneumokoków może być śpiączka, ślepota lub paraliż, zapalenie ucha środkowego oraz sepsa, czyli niebezpieczne zakażenie krwi. W skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do śmierci. Infekcje z ich powodu mogą prowadzić do niedosłuchu, zaburzenia widzenia lub niedowładu kończyn.
Zagrożenie potęguje pandemia koronawirusa, gdzie największa zachorowalność i śmiertelność występuje przede wszystkim u osób powyżej 60. roku życia. Efektem są przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności. Stąd inicjatywa miasta.

Pomoc seniorom w postaci bonów, które dają możliwość zaszczepienia się przeciw pneumokokom to istotne wsparcie dla wielu osób. Niestety koszt szczepionki jest wysoki, dlatego wiele osób starszych nie może pozwolić sobie na taki wydatek i najzwyczajniej są zmuszeni zrezygnować z takiej formy profilaktyki. O chęci wsparcia mieleckich seniorów wspominałem już w 2018 roku. Dlatego cieszę się, że właśnie teraz możemy wdrożyć ten pomysł w życie – mówi prezydent miasta, Jacek Wiśniewski.

Dwieście osób rocznie

Program konsultowany był z Mielecką Radą Seniorów oraz prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W obu przypadkach otrzymał pozytywną opinię

Szczepienia możliwe będą od 2021 roku. Ich adresatami będą mielczanie powyżej 65 roku życia, które wyrażą zgodę na ten zabieg. Z programu będzie mogło skorzystać 200 osób rocznie.
Finanse na ten cel (64 tysięcy złotych) będą pochodziły z Urzędu Miasta. Organizatorem jest natomiast Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia. Projekt będzie realizowany przez pięć lat.

Będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

To nie pierwsza taka inicjatywa miasta. Cztery lata temu, kiedy w magistracie urzędował śp. prezydenta Daniel Kozdęba, w Mielcu zrealizowano program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Dotyczyło to jednak niemowląt. Z tej usługi skorzystało około czterysta maluchów.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.