Tadeusz Ryczaj oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]

Przed nami uroczyste upamiętnienie Ryczaja

Stało się. Tadeusz Ryczaj został patronem ronda przy bramie głównej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Odsłonięcia tabliczek z jego imieniem dokonali przedstawiciele rodziny wieloletniego dyrektora Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, władze miasta i strona społeczna.
Przypomnijmy, że patronat Tadeusza Ryczaja zanegował Instytut Pamięci Narodowej, wskazując, że promuje on komunizm. Krok dalej poszła wojewoda Ewa Leniart złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w tej sprawie.

Wojewoda wskazała między innymi, że Ryczaj najpierw działał w komunistycznych organizacjach młodzieżowych, a następnie był aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Skargę wojewody oddalił jednak Naczelny Sąd Administracyjny. Dlatego też w sobotę (27.08) odbyły się społeczne uroczystości nadania jego patronatu rondu przy bramie głównej do strefy.

Aktu odsłonięcia tabliczek z imieniem Tadeusza Ryczaja dokonali przedstawiciele jego rodziny z władzami miasta i mieszkańcami miasta.
– W imieniu całej rodziny chciałabym podziękować wszystkim pomysłodawcom i wykonawcom za ogromny wkład czasu, energii i pracy, aby doprowadzić do tego pozytywnego finału. Nasz tato był bardzo dobrym człowiekiem, ciepłym, cierpliwym, pomocnym i wyrozumiałym. Często nie mógł poświęcić nam zbyt wiele czasu, ale kiedy go potrzebowaliśmy, zawsze był pomocny – mówiła Joanna Ryczaj, córka dyrektora WSK.

– Na ten dzień musieliśmy czekać długie lata, mierząc się z różnymi przeciwnościami, jak historyczne zaszłości czy opór części lokalnego środowiska. Może dlatego właśnie coraz bardziej wierzymy, że ten długotrwały proces budowy naszej mieleckiej pamięci nauczy obie strony wzajemnego szacunku do swoich poglądów – puentował Andrzej Talarek, jeden z liderów inicjatywy na rzecz upamiętnienia Ryczaja.
Zdjęcia: Urząd Miasta Mielca

Tadeusz Ryczaj oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]

Tadeusz Ryczaj oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]

Tadeusz Ryczaj oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]
Były dyrektor WSK oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]

Były dyrektor WSK oficjalnie z rondem w Mielcu [ZDJĘCIA]
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.