Kolejna rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Jedną z jej ofiar był mielczanin

Mija dekada od Katastrofy Smoleńskiej. Jedną z jej ofiar był mielczanin

Dziś (10.04) mija kolejna rocznica katastrofy prezydenckiego samolot TU-154 z 96.

Na pokładzie maszyny, która z niewyjaśnionych dotąd przyczyn runął na ziemię w podsmoleńskim lesie, znajdowało się 96 osób. Byli to najwyżsi urzędnicy państwowi z na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojonych, a także przedstawiciele stowarzyszeń, upamiętniających polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 r. w Katyniu.
Wśród ofiar Katastrofy Smoleńskiej był pochodzący z powiatu mieleckiego, Leszek Deptuła. W latach 2002–2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego.

Przez ostatnie trzy lata swojego życia był posłem na Sejm RP z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tuż przed tragicznym lotem napisał:

„Nie ukrywam, że wizyta ta będzie dla mnie ogromnym przeżyciem, że będę mógł pochylić głowę przed Krzyżem Katyńskim i w swoim sercu połączyć się z wszystkimi, których w jakikolwiek sposób dotknęła ta zbrodnia. Wśród ofiar tej zbrodni znajdują się również oficerowie związani z Ziemia Mielecką.”

Kolejna rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Jedna z jej ofiar pochodziła z naszego powiatu
Dziesięć dni później został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu. Uroczystości pogrzebowe odbywały się najpierw w Sali Królewskiej, później w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś młodszy syn zmarłego posła, Michał Deptuła jest wójtem gminy Wadowice Górne.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.