Kto prezydentem? Na portalu wygrał Wiśniewski, na Fb… też Wiśniewski
Przed nami druga tura wyborów na prezydenta Mielca. W „dogrywce”, która odbędzie się w niedzielę (04.11) spotkają się Fryderyk Kapinos (PiS) i Jacek Wiśniewski (Razem dla Ziemi Mieleckiej). Ten pierwszy w I turze zdobył 9 126 głosów, czyli 37,54 proc. drugi – 6 921 osób (28,47 proc.).

Nasi Czytelnicy w ankietach odpowiedzieli, kto – ich zdaniem – powinien zostać prezydentem Mielca. Anonimową sondę na naszym portalu wygrał Jacek Wiśniewski – głosowało na niego 52,5 procent osób. Na Facebooku internauci też wybrali kandydata RdZM, który zdobył aż 67 proc. poparcia.
Od lewej: Fryderyk Kapinos i Jacek Wiśniewski /Fot. Super Nowości/

 

Wybór prezydenta będzie miał wpływ na koalicję która będzie rządziła w magistracie i starostwie. Wybory do Rady Miasta zakończyły się zwycięstwem PiS, jednak nie jest to wiktoria, która daje władzę. Do większości brakuje dwóch radnych. Drugą siłą w samorządzie został komitet Nasz Mielec, trzecią zaś – RdZM. „Języczkiem uwagi” mogą być jednak dwaj radni z Kukiz 15.
Podobny układ polityczny powstał w Radzie Powiatu. Tam również wybory wygrał PiS, ale do większości zabrakło mu jednego radnego. Drugie miejsce zdobyło Razem dla Powiatu Mieleckiego, które jest hybrydą komitetów: Razem dla Ziemi Mieleckiej i Porozumienia Samorządowego–Gospodarczego. Ugrupowanie to zdobyło 9 mandatów. Trzecią siłą jest Nasz Mielec – 4 radnych.  Musi być więc zawiązana koalicja, która wyłoni starostę, Zarząd Powiatu i prezydium rady.

Scenariusze tak naprawdę są dwa: PiS i NM albo RdPM i NM. Teoretycznie możliwy jest też sojusz PiS i RdPM. To jednak tylko spekulacje. Wszystko powinno rozstrzygnąć się w niedzielę (04.11), kiedy mielczanie wybiorą prezydenta Mielca. Jeśli wygra Kapinos, to PiS będzie współrządził w mieście i powiecie. Jeśli włodarzem miasta zostanie Wiśniewski, karty rozdawać będzie RdPM.
Kim są kandydaci na prezydenta Mielca? Fryderyk Kapinos ma 57 lat. Ukończył studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1998 r. – 2007 był radnym powiatu. Następnie został zastępcą prezydenta miasta. W latach 2010-2014 był radnym Sejmiku Województwa.
Jacek Wiśniewski ma 42 lata, ma żonę Małgorzatę i trójkę dzieci: Darię (16 l.), Aleksandra (16 l.), i Macieja (13 l.). Od lat związany jestem ze sportem, pracą z dziećmi i młodzieżą. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie na kierunku wychowanie fizyczne. Dwa lata temu został powołany na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu, którym jest do dziś.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.