IPN: Rondo im. Ryczaja propaguje komunizm

Rondem Ryczaja w Mielcu zajmie się Naczelny Sąd

Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że rondo imienia Tadeusza Ryczaja, wieloletniego dyrektora Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, propaguje komunizm. W związku z tym wszczęto procedurę unieważnienia uchwały Rady Miasta w Mielcu w tej sprawie.




Rondo, którego sprawa dotyczy, znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Przemysłowej, przy bramie głównej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uchwała Rady w sprawie nadania jej patronatu Ryczaja została podjęta 27 sierpnia. Zagłosowało za tym 14 radnych, 7 było na nie.

Wojewoda unieważni?

Wydawało się, że wieloletni dyrektor WSK znajdzie swoje godne miejsce w mieście. Tymczasem okazuje, że wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart wszczęła postępowanie w sprawie unieważnienia uchwały w tej sprawie, bowiem Instytut Pamięci Narodowej wskazał, że to propagowaniem komunizmu.

Powodem wszczęcia postępowania było naruszenie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki  Stanowisko IPN potwierdziło jednoznacznie naruszenie tego przepisu z uwagi na wieloletnią działalność polityczną Ryczaja w szeregach partii komunistycznej na szczeblu ogólnokrajowym, bowiem był posłem na Sejm z ramienia PZPR, oraz wojewódzkim – oświadczył Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy ​wojewody podkarpackiego.




Bieniek: – Nie zgadzam się

Co na to Bogdan Bieniek, szef Rady Miasta?

– Tadeusz Ryczaj w latach 1966-89 był dyrektorem WSK. Mieszkańcy pamiętają, że dzięki temu zakładowi powstało miasto, szkoły, osiedla. Na najwyższym poziomie mieliśmy przemysł, kulturę i sport Dlatego, jak sądzę, według ankiet prawie 80 proc. mielczan popiera inicjatywę upamiętnienia go. Niestety wszczęto postępowanie w kierunku unieważnienia naszej uchwały. IPN uważa, że rondo im. Ryczaja będzie propagować komunizm, z czym zdecydowanie się nie zgadzam. Wysłaliśmy do pani wojewody szeroki życiorys Tadeusza Ryczaja i stosowne wyjaśnienia. W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja w tej sprawie.

„Rondo Ryczaja jest i będzie”

W podobnym tonie od lat wypowiada się Andrzej Talarek, mielecki publicysta i bloger. Mało tego, stawia on Tadeusza Ryczaja wśród trzech najważniejszych ludzi w historii miasta.

– Przyszło mu działać w czasach niełatwych, ale elementarna uczciwość każe z szacunkiem popatrzeć na pozostawione przez niego dzieło – uważa, a opinię IPN komentuje tak:

IPN: Rondo Ryczaja propaguje komunizm




Tadeusz Ryczaj (1931-2010) urodził się na Kresach, ale całe swoje dorosłe życie związał z Mielcem. Za jego rządów w WSK powstało ok. 8 tysięcy nowych miejsc pracy. Był członkiem PZPR i z jej ramienia posłem na Sejm PRL. Został pochowany został na cmentarzu parafialnym w Chorzelowie.

IPN: Rondo Ryczaja propaguje komunizm
Tadeusz Ryczaj.




O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.