Odpowiedź na pytanie, czym wyróżnia się wędkowanie, brzmi – to zależy! Niektórym wydaje się bowiem, że jest to po prostu moczenie kija, bez większego planu i bez jakiejkolwiek strategii.
Prawda jest jednak taka, że praktycznie każdy wędkarz podchodzi do tematu w przemyślany sposób. Wybiera odpowiadającą jemu i konkretnym warunkom metodę połowu, tak by ten zakończył się spodziewanym sukcesem.
Jakie są najpopularniejsze techniki wędkowania i czym kolejne wyróżniają się na tle innych? Podpowiadamy!
Najpopularniejsze metody połowu ryb w Polsce
Wyróżnia się skrajnie różne rodzaje wędkowania, które profesjonaliści i amatorzy określają konkretnymi metodami połowu ryb. W sumie jest ich aż osiem, a po kolei mowa o:
- metodzie spławikowej,
- metodzie gruntowej,
- metodzie spinningowej,
- metodzie muchowej,
- metodzie karpiowej,
- metodzie sumowej,
- metodzie morskiej,
- metodzie podlodowej.
Pierwsza, wymieniona technika, czyli metoda spławikowa jest wśród wszystkich wspomnianych najpopularniejsza i najczęściej stosowana. Bazuje na spławiku, który jest sygnalizatorem brania.
W metodzie gruntowej na żyłce montuje się przynętę, która opada na dno i zostaje na nim unieruchomiona za sprawą specjalnego ciężarka.
Trzecia technika, czyli technika spinningowa podobnie jak metoda spławikowa cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Polega na systematycznych szarpnięciach, które drapieżnikom przypominają naturalny ruch ryb będących ich pokarmem.
Nieco mniej popularne metody łowienia ryb w Polsce
Poza metodą spławikową, gruntową i spinningową, niektórzy korzystają też z metody muchowej, karpiowej, sumowej, morskiej lub podlodowej. Metody sumowa i karpiowa, jak wskazują ich nazwy, dedykowane są konkretnym, wymienionym gatunkom ryb. Technika muchowa bazuje na specjalnych przynętach, najczęściej sztucznych z ukrytymi haczykami. Metoda morska odnosi się do strategii połowu z łódki, za którą ciągnie się przynęty. Mimo sugerującej otwarte morze nazwy, w zastosowaniu nie ogranicza się wyłącznie do wód słonych. Z powodzeniem korzysta się z niej także na wodach słodkich, między innymi dużych jeziorach. Z kolei metoda podlodowa to inaczej – łowienie w przerębli.
Wędkowanie za dnia i wędkowanie nocą – dwa różne podejścia wędkarzy
Każdy wędkarz staje także w obliczu konieczności podjęcia decyzji dotyczącej optymalnych warunków wybranego połowu. Kluczem do sukcesu bardzo często okazuje się bowiem właściwe miejsce i czas takiego wędkowania. Gdy chodzi o łowienie za dnia – na korzyść takich okoliczności przemawiają oczywiście kwestie bezpieczeństwa i doskonała widoczność.
Jednak to nocą jest o wiele większa szansa na to, by złowić sporą ilość ryb. Czują się one wówczas pewniej i bezpieczniej, co sprawia, że o wiele łatwiej je podejść. A wędkarze, którzy na miejscu zjawiają się wyposażeni w profesjonalne akcesoria, między innymi oświetlenie wędkarskie twierdzą, że poczucie bezpieczeństwa tak naprawdę zależne jest od odpowiedniego przygotowania do różnych warunków połowu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis