Zmarł Lesław Lechociński. Był ikoną mieleckiej szermierki

Zmarł Lesław Lechociński. Był ikoną mieleckiej szermierki

Lesław Lechociński, twórca sukcesów szermierki w Mielcu, nie żyje. – Świetny trener, a zarazem pogodny człowiek, który zaraża optymizmem i miłością do sportu – tak wspominają go znajomi.

Lesław Lechociński urodził się 2 stycznia 1951 r. w Olszynce koło Przemyśla. W 1970 r. zdał maturę w Technikum Mechanicznym w Mielcu.
Trener roku

Trenował szermierkę w GKS „Gryf” Mielec pod kierunkiem Emilii Drabik, stając się czołowym zawodnikiem okręgu rzeszowskiego we wszystkich rodzajach broni (floret, szpada i szabla). Jako zawodnik Legii wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski juniorów we florecie w 1971 r.

W latach 1972-1976 studiował na Wydziale Lotniczym Politechniki Rzeszowskiej i uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Po studiach powrócił do Mielca i został zatrudniony w Polskich Zakładach Lotniczych. Pracował na stanowisku konstruktora. Nie zrywał z szermierką. Do 1980 r. startował jako zawodnik Gryfa Mielec, wygrywał turnieje szpadowe i zajmował czołowe miejsca w innych konkurencjach.

Pracował też w „Gryfie”, a później w UKS „Orlik” (przy Szkole Podstawowej nr 8 i przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1) jako instruktor szermierki.
Wpis prezydenta

Wyszkolił dużą grupę młodzieży, spośród której kilku zawodników w kategorii juniorów osiągnęło liczące się w kraju sukcesy. Wyróżniony Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Sportu”. Trener Roku 2019 w Mielcu w plebiscycie lokalnego tygodnika. Lesław Lechociński zmarł dziś (14.12) w wieku 69 lat. O jego śmierci powiadomił jego klub, Gryf Mielec.

Wspaniały trener, w pełni oddany swojej pasji. Uwielbiany przez podopiecznych, doceniany przez sympatyków sportu i zawodowych sportowców… Panie Trenerze, dziękujemy za medale, za emocje, za ciężką pracę na rzecz mieleckiego sportu. Wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym – napisał prezydent miasta, Jacek Wiśniewski.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Spoczywaj w pokoju Lechu.
    Pracowaliśmy razem w OBR SK w Dziale Konstrukcji Podwozia i Hydrauliki.
    Wspaniały kolega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.