Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę [ZDJĘCIA]

Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę [FOTO]

Ks. Ryszard W., proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borkach Nizińskich, powinien przebywać na kwarantannie. Policjanci zastali go jednak odprawiającego mszę św. w kościele. Kapłanowi grozi bardzo wysoka grzywna.

Do zdarzenia doszło w środę (19.01) późnym popołudniem w Borkach Nizińskich, w gminie Tuszów Narodowy. Około godziny 17 zjawił się tam patrol.
Proboszcz na liście

Policjanci przyjechali po to, by sprawdzić, czy wszyscy, którzy powinny przebywać na kwarantannie związanej z koronawirusem, spełniają ten obowiązek i przebywają w miejscu zamieszkania.

Na liście osób do zweryfikowania był ks. Ryszard W., proboszcz parafii w Borkach Nizińskich.

– Księdza na plebanii jednak nie było. Nie było też możliwości nawiązania z nim kontaktu telefonicznego. W tym czasie w kościele odbywała się msza święta Policjanci zaglądnęli więc do środka. Zastali tam sprawującego nabożeństwo księdza, który powinien być na kwarantannie. O całej sytuacji został powiadomiony Sanepid – relacjonuje Urszula Chmura, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Z przekazów medialnych wynika, że mundurowi zastali księdza rozdającego wiernym komunię. Po mszy duchowny miał opuścić świątynię tylnym wejściem. Z funkcjonariuszami miał rozmawiać natomiast kościelny. Miał on tłumaczyć, że to był ksiądz z innej parafii, którego on nie zna.

Mundurowi wrócili więc na plebanię, gdzie zastali proboszcza. Miał on przyznać się, że odprawiał mszę św. i dodać samokrytycznie, że zrobił źle. Wobec kapłana prowadzone będzie teraz postępowanie.
Wysoka grzywna?

Policja może ukarać go mandatem karnym w wysokości 500 zł. Z kolei Sanepid dla proboszcza może zarządzić grzywnę do 30 tysięcy złotych.

Dodatkowo względem księdza policja wszczęła czynności z artykułu 161 Kodeksu Karnego. Chodzi o Narażenie człowieka na zarażenie. Jego treść brzmi:

„Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca czynu naraża na zarażenie wiele osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

Ks. Ryszard W. ma 58 lat, pochodzi z Bojanowa. Posługę kapłańską sprawuje od 1990 r. Proboszczem parafii w Borkach Nizińskich jest od sześciu lat. Uczy także katechezy w tamtejszej Szkole Podstawowej.

Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę [ZDJĘCIA]
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borkach Nizińskich.
Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę [ZDJĘCIA]
Ks. Ryszard W., proboszcz parafii w Borkach Nizińskich.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.