Prezydent obwinia radnych PiS za katastrofę finansową miasta

Krytykowany przez opozycję prezydent Jacek Wiśniewski na ostatniej sesji Rady Miasta przeszedł do kontrofensywy i przedstawił statystyki za ostatnie lata. Wynika z nich jasno, że potężny dług w magistracie pojawił się, kiedy Radą Miasta rządził PiS. Wiśniewski wymienił także kosztowne i nie do końca potrzebne inwestycje, które przeforsowali jego adwersarze.
Jeszcze sześć lat temu w kasie miasta była nadwyżka i to spora, bo w wysokości 32 283 709 zł. Potem było już coraz gorzej. W 2017 r. w budżecie pojawił się deficyt i dług, który sukcesywnie rósł, by w tym roku ma dobić do 90 mln zł. Chodzi o lata 2014-18, kiedy to większość w Radzie Miasta miał PiS.

Jacek Wiśniewski

Można było wtedy dużo zrobić, przeznaczyć wiele pieniędzy z budżetu na poprawę infrastruktury, na sport i wiele innych przedsięwzięć – podkreślił prezydent. – Teraz jesteśmy postawieni pod ścianą. Mimo tego  udało nam się wygospodarować 1 mln zł. Z podniesienia podatków obniżyliśmy deficyt o 4,5 mln zł, te środki nie zostały przejedzone. Kolejne wygospodarowane 2,2 mln zł również poszły na zmniejszenie długu. Staramy się równoważyć dobro mieszkańców, ale zawsze z „tyłu głowy” cały czas mamy finanse.

Jacek Wiśniewski przypomniał również budżet miasta na 2018 r., na którego kształt w dużej mierze mieli wpływ radni PiS. – Doskonale zdawaliście sobie państwo sprawę jak trudna jest sytuacja naszego miasta – grzmiał w kierunku opozycji. – A mimo tego przeforsowaliście szereg kosztownych zadań, niekoniecznie potrzebnych tu i teraz. Teraz mnie atakujecie? Budżet miasta na 2020 rok jest naprawdę skrojony na miarę naszych potrzeb, zarazem daje on nam perspektywę działania w następnych latach.
Jakub Cena

Do słów prezydenta odniósł się Jakub Cena, radny PiS: – Ten „finansowy skok w dół” był m.in. efektem budowy biblioteki (autorski pomysł prezydenta Daniela Kozdęby – od red.), która pochłonęła ponad 20 mln zł – oświadczył Cena. – W 2017 r. na budowę hali żadnych praktycznie wydatków nie było.

Chcę też przypomnieć, że w tym okresie miastem zarządzali ludzie z politycznego środowiska prezydenta Wiśniewskiego i w dużym stopniu byli odpowiedzialni za wydatki bieżące, które wzrastały w szybkim tempie. Np. kwota na administrację w ciągu ostatnich lat zwiększyła się z 10 mln zł do 19 mln zł – zaznaczył radny. – Natomiast my realizowaliśmy przedsięwzięcia, które są ważne dla naszego miasta.
Przeczytaj również

Za cztery lata zadłużenie miasta ma dobić aż do dwustu milionów złotych!
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.