Mieszkanie w Krakowie jako inwestycja – w jakiej dzielnicy?

Mieszkanie w Krakowie jako inwestycja – w jakiej dzielnicy?

Rynek pierwotny Krakowa to popularny cel inwestycyjny zarówno dla kapitału polskiego, jak i zagranicznego. Mieszkanie, tak czy inaczej, jest przemyślaną lokatą oszczędności, lecz jeśli chcesz generować zyski z wynajmu – zastanów się nad dobrą lokalizacją.

Dzisiaj ustalimy, jakie dzielnice Krakowa najbardziej nadają się pod mieszkanie na wynajem, i podpowiemy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę.

Kryteria wyboru – check-lista

Jeśli planujesz kupić gotowe mieszkanie w Krakowie celem jego wynajmu – zastanów się, kto będzie Twoim odbiorcą? Młoda para, rodzina z dzieckiem, a może studenci?

Sprawdź check-listę obowiązkowych kryteriów, jakimi należy się kierować przy wyborze lokum:

  1. Dobra lokalizacja względem węzłów komunikacyjnych – pamiętaj też, że nie wszyscy Twoi przyszli mieszkańcy mogą mieć samochód, więc zbadaj kwestię dostępności komunikacji miejskiej w okolicy;
  2. Jeśli zamierzasz wynajmować lokal rodzinom z dziećmi – bliskość placówek oświatowych będzie dla nich bardzo ważnym atutem;
  3. Całokształt infrastruktury – każdy lokator chce mieć blisko sklepy, salony fryzjerskie i siłownie, więc raczej nie wybierze mieszkania na odludziu;
  4. Infrastruktura spersonalizowana – na przykład, jeśli chcesz wynajmować lokal studentom, dobrą opcją będzie mieszkanie w pobliżu lub z dobrym dojazdem do uczelni;
  5. Przyjazność okolicy oraz plany jej zagospodarowania – o tym, jak lokalizacja zmieni się w przyszłości, możesz dowiedzieć się z planów zagospodarowania przestrzennego, a z obecnym stanem okolicy najlepiej jest zapoznać się w trakcie osobistej wizyty;
  6. Dobry deweloper – zapewni Ci spokój i najwyższe szanse, że wszystko pójdzie, jak należy. W Krakowie dziś działa ponad stu deweloperów, w tym bardzo renomowane firmy, takie jak Lokum Deweloper, Wawel Service, Develia czy Skanska.

Myśl przyszłościowo

Pamiętaj, że mieszkanie to inwestycja na lata. Warto więc zainteresować się tym, jak okolica będzie wyglądać za trzy lub pięć lat. Te informacje są w otwartym dostępie. Wystarczy poszukać w internecie planów zagospodarowania przestrzennego (są one zamieszczone między innymi na stronie Urzędu Miasta). Bardzo przydatny też będzie prospekt informacyjny. Dostaniesz go od każdego dewelopera Krakowa i z niego dowiesz się o tym, jakie inwestycje i obiekty znajdują się w promieniu kilometra od realizowanego osiedla.

Jaka dzielnica pod wynajem długoterminowy

Wiadomo, że apartamentów klasy premium najlepiej jest szukać na Starym Mieście i w jego pobliżu. Co natomiast ze zwykłym mieszkaniem pod wynajem?

Optymalną opcją będą „sypialnie” Krakowa – Dębniki, Bronowice, Wzgórza Krzesławickie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie, Prądnik Biały i Czerwony. Znajdziesz tu duży wybór i niewygórowane ceny mieszkań.

Kompromisem między centrum a obrzeżami jest dzielnica Grzegórzki. Jest ona atrakcyjna pod względem lokalizacji i infrastruktury, a czasem idzie tu znaleźć bardzo atrakcyjne stawki za metr kwadratowy. W najbliższych latach zostanie tu ukończony między innymi kolejny etap inwestycji Fabryczna City. Jest to wielorodzinnego kompleksu z udogodnieniami, położonego niedaleko Bulwarów na Dąbiu.




O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.