Gdyby żył, skończyłby 104 lata! Dziś świętujemy urodziny Wojciecha Lisa
Dziś (28.10) mija 104 lata, kiedy na świat przyszedł Wojciech Lis pseudonim „Mściciel”, legendarny Żołnierz Niezłomny ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej. Urodził się w 1913 r. w Ostrowach Tuszowskich (dziś gmina Cmolas.). Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się około 160 osób.
Przeprowadził ponad 200 akcji. Został zabity w 1948 r., podczas snu, przez komunistycznego agenta. Razem z „Mścicielem” zginął jego żołnierz, Konstanty Kędzior. Do mordu doszło w leśniczówce w Paterakach. Zabójca otrzymał za to 2000 zł, kupon na garnitur i błam świńskiej skóry na buty. Zwłoki zakopano na śmietniku. Odnaleziono je w 1992 r. i pochowano na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.
W niedzielę (29.10) o godzinie 21 „Światełkiem Pamięci” legendarnego partyzanta upamiętnią aktywiści Patriotycznego Mielca. – Udamy się na Cmentarz Parafialny, aby oddać hołd naszemu Bohaterowi nad Jego grobem. Zbiórka przy Pomniku Armii Krajowej – czytamy w opisie wydarzenia.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.