Jest kasa na modernizację pieców. Czy dzięki temu powietrze będzie czystsze?
Problem „ciężkiego powietrza” pojawia się w Mielcu w każdym sezonie grzewczym. Ludzie świadomie lub nieświadomie podtruwają siebie i swoich sąsiadów, paląc w piecach czym popadnie. Z myślą o tej grupie powstał program, którego celem będzie sfinansowanie modernizacji pieców.
– Miasto z własnych środków przeznacza na ten cel 100 tys. zł, z czego 40 tys. zł w tym roku, a 60 tys. z w 2018 r – mówi Norbert Jackowski, naczelnik Wydziału Inwestycji, Transportu i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. – Jest to program pilotażowy, który w pierwszej odsłonie powinien doprowadzić do wymiany ok. 25 źródeł ogrzewania bądź np. 20 kotłów i 20 urządzeń dopalających dym.
Pieniądze będzie można otrzymać na nowe źródło ogrzewania (do 4 tys. zł) lub urządzenie dopalające dym w kotłach na paliwo stałe (mak. 1 tys. zł). O przyznaniu dotacji decydować ma kolejność zgłoszenia. Jednak jak podkreśla wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jakub Cena, w kolejnych edycjach programu w pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymywać mają ludzie najubożsi.
– Obecnie jest to program pilotażowy, dzięki któremu chcemy sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na taką formę wsparcia – zaznacza radny Cena. – Chciałbym zaapelować do mielczan, żeby promowali ten program. Zamiast wytykać sąsiadowi  kopcenie, zaproponujmy mu wymianę pieców.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.